Urząd w Bydgoszczy niedostępny dla mieszkańca? Teraz można się poskarżyć

Sławomir Bobbe
Sławomir Bobbe
Urząd Miasta Bydgoszczy jest niemal pozbawiony barier architektonicznych, które utrudniałyby osobom niepełnosprawnym skorzystanie z jego usług.
Urząd Miasta Bydgoszczy jest niemal pozbawiony barier architektonicznych, które utrudniałyby osobom niepełnosprawnym skorzystanie z jego usług. Dariusz Bloch
Od niedawna mieszkańcy mogą poskarżyć się do PFRON na brak dostępności instytucji publicznych. Czy największe urzędy są gotowe do obsługi osób ze specjalnymi potrzebami?

Zobacz wideo: 116.rocznica urodzin Mariana Rejewskiego, pogromcy Enigmy z Bydgoszczy

Ustawa o dostępności zakłada, że wszystkie jednostki publiczne, na przykład urzędy, muszą być dostępne dla mieszkańców, także ze szczególnymi potrzebami. Nie chodzi jednak jedynie o osoby poruszające się na wózku, ale też niesłyszące, niewidome czy niepełnosprawne intelektualnie. Przed urzędami spory wysiłek, by dostosować swoje obiekty i pracę do ich potrzeb. Co ważne, od 6 września - w sytuacji gdy tej dostępności urząd nie zapewni - będzie można poskarżyć się do PFRON. W ostateczności Fundusz będzie mógł nałożyć nawet karę na instytucję, która tej dostępności nie zapewnia.

To Cię może też zainteresować

Do ratusza prosto z ulicy

- Można powiedzieć, że pod względem dostępności architektonicznej wszystkie założenia ustawowe mamy spełnione. Wejście do głównego budynku ratusza od strony Starego Rynku ma podjazd, a na parterze znajduje się winda, która prowadzi na wszystkie piętra. Przy ulicy Grudziądzkiej, budynki A, B i C wyposażone są w podjazdy albo można wejść/wjechać do nich prosto z ulicy. Przyciski w windach są oznaczone również alfabetem Braille'a, mamy toalety przystosowane dla osób poruszających się na wózkach i miejsca parkingowe, "koperty" blisko urzędu. Współpracujemy z tłumaczem języka migowego, jeśli trafia do nas klient który potrzebuje tłumaczenia, korzystamy z wideo połączenia z tłumaczem i załatwiamy sprawę - informuje dr Agnieszka Bańkowska, dyrektor Biura ds. Zdrowia i Polityki Społecznej w UMB.

Dostępne dla wózkowiczów są również obiekty Wydziału Świadczeń Rodzinnych przy Wojska Polskiego. Jedynie budynek przy ul. Jezuickiej w którym pracują kurierzy jest niedostępny dla wózkowiczów, dwa stopnie starej kamienicy są dla potencjalnego petenta nie do pokonania.

- Pamiętajmy, że ustawa o dostępności zakłada również, że wszystkie druki, dokumenty, pisma, a także serwisy internetowe czy Biuletyn informacji Publicznej muszą być również dostępne. Część naszych dokumentów już jest zgodna z zapisami ustawy - chodzi o odpowiednie czcionki, kontrast, przerwy między literami i wiele innych. Będziemy nad tym pracować, mamy zaplanowane szkolenia dla edytorów treści www i BIP - zapewnia Agnieszka Bańkowska.

Dostępny urząd i muzeum archeologiczne

Na poważnie dostępnością zajmuje się Urząd Marszałkowski w Toruniu. Nie tylko w urzędzie, ale również w instytucjach podległych np. w Wojewódzkim Urzędzie Pracy czy Muzeum Archeologicznym w Biskupinie wyznaczono koordynatorów ds. dostępności.

- Siedziba główna Urzędu Marszałkowskiego spełnia warunki dostępności dla osób ze szczególnymi potrzebami, m. in. przez system trzech wind (wyposażonych w sygnalizacją dźwiękową i panel sterujący dla osób niewidomych), toalety przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnością na trzech piętrach, 2 miejsca postojowe z kopertami. Klientom zapewniamy też bezpłatną obsługę przy pomocy tłumacza języka migowego lub tłumacza-przewodnika podczas załatwiania spraw w urzędzie. Część z pracowników urzędu została przeszkolona w zakresie posługiwania się językiem migowym - informuje Krzysztof Przewoźny, koordynatora do spraw dostępności w Urzędzie Marszałkowskim.

Część z 10 lokalizacji w których funkcjonuje UM jest jednak niedostępna architektonicznie. - Wtedy zawsze zapewniamy możliwość umówienia spotkania z klientem w innej, dostosowanej do potrzeb klienta, lokalizacji - zapewnia koordynator.

Jak zapewnienie dostępności wygląda w Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy?

  • zamontowano pętle indukcyjne zarówno w Bydgoszczy, jak i w delegaturach we Włocławku i Toruniu
  • zbudowano windę w budynku przy ul. Jagiellońskiej 3 oraz przystosowanego dla osób o szczególnych potrzebach przejścia od foyer do sali konferencyjnej. Realizacja tej inwestycji dobiega końca. Do czasu jej zakończenia zapewniony jest dostęp alternatywny
  • zakupiono sprzęt do ewakuacji osób o szczególnych potrzebach
  • zapewniona jest informacja o rozkładzie pomieszczeń w budynkach
  • do K-PUW osoba o szczególnych potrzebach może wejść z psem asystującym
  • miejsca parkingowe przeznaczone dla osób niepełnosprawnych znajdują się w okolicy wszystkich budynków użytkowanych przez Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki.
  • istnieje możliwość online skorzystania z tłumacza języka migowego

Złożenie skargi na brak dostępności do PFRON to ostateczność. W pierwszej kolejności trzeba wystosować pismo z prośbą o zapewnienie dostępności. Instytucja ma 7 dni na jej zapewnienie (choć w przypadku barier architektonicznych ten czas może sięgać dwóch miesięcy). Dopiero wtedy skarga może trafić do PFRON, który może nałożyć na instytucję karę finansową.

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Zawsze mozna sie poskarzyc, tylko w przypadku panstwowej instytucji, poza komfortem psychicznym niewiele to zmieni
Dodaj ogłoszenie