Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Bydgoscy Wolontariusze Roku 2023 uhonorowani. Piękna gala na 20-lecie konkursu [zdjęcia]

Małgorzata Pieczyńska
Małgorzata Pieczyńska
W tym roku wpłynęły aż 54 zgłoszenia. We wtorek, 5 grudnia wręczono tytuły i wyróżnienia. Więcej zdjęć w naszej galerii ▶▶
W tym roku wpłynęły aż 54 zgłoszenia. We wtorek, 5 grudnia wręczono tytuły i wyróżnienia. Więcej zdjęć w naszej galerii ▶▶ Dariusz Bloch
Mają otwarte serca i zawsze gotowi są do pomagania innym. We wtorek (5 grudnia) w Teatrze Kameralnym najlepsi z najlepszych odebrali statuetki "Skrzydła Aniołów" podczas gali "Bydgoski Wolontariusz Roku 2023".

W tym roku okazja jest wyjątkowa, bo konkurs „Bydgoski Wolontariusz Roku” liczy już 20 lat.

- Zazwyczaj uhonorowani otrzymywali dyplomy. Jednak w tym roku dla podkreślenia tego pięknego jubileuszu, a przede wszystkim szlachetnych, anielskich postaw, prezentowanych przez wolontariuszki i wolontariuszy, nagrodami po raz pierwszy były statuetki symbolizujące skrzydła aniołów, bo takimi Aniołami są właśnie bydgoscy wolontariusze. To specjaliści wszelkiego dobra - mówi Dorota Glaza, dyrektor Biura Aktywności Społecznej Urzędu Miasta Bydgoszczy.

W tegorocznej edycji kapituła konkursu nie miała łatwego zadania, bo zgłoszeń wpłynęło bardzo dużo - aż 54.

Wolontariuszy nagrodzono w pięciu kategoriach:

  • wolontariat dziecięcy - do 14 lat,
  • wolontariat młodzieżowy - od 15-25 lat,
  • wolontariat dorosły - osoby, które ukończyły 25 r.ż.,
  • wolontariat w zakresie pomocy uchodźcom z Ukrainy
  • opiekun wolontariatu

Nagrody i wyróżnienia wręczyli wolontariuszom Rafał Bruski, prezydent Bydgoszczy, oraz Iwona Waszkiewicz, zastępca prezydenta Bydgoszczy.

- Gratuluję i dziękuję za Wasz zapał, empatię i otwartość na drugiego człowieka i jego potrzeby. Wasza praca jest nieoceniona - podkreślił prezydent Rafał Bruski podczas jubileuszowej gali w Teatrze Kameralnym.

Bydgoscy Wolontariusze Roku 2023

W kategorii wolontariat dziecięcy tytuł zdobyła 13-letnia Kaja Grzelczak, która angażuje się w pracę na rzecz szkolnego wolontariatu. Jest pomysłodawczynią i uczestniczką wielu akcji i zbiórek. Wyróżnienia w tej kategorii otrzymały: Aniela Woźniak i Lena Cabańska. Aniela dostała wyróżnienia dla najmłodszej wolontariuszki w tegorocznym konkursie. Ma 7 lat i już dwuletni staż w pracy wolontariackiej.

W kategorii wolontariat młodzieżowy tytuł przyznano Marlenie Chróśniak, wychowance Bursy nr 1, która była organizatorką i inicjatorką wydarzenia „Nie zmarnuj swojego życia”. Brała udział w wielu projektach m.in. „Pokoloruj ze mną świat”, „Mamy złote serca - dbamy o uśmiech każdego dziecka”. Wyróżnienie w tej kategorii otrzymała Dominika Kozłowska, wolontariuszka w Bydgoskim Zespole Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych, w ramach Koła Naukowego Wspierania i Rozwoju Dziecka na UKW pomagała dzieciom z rodzin ukraińskich, prowadziła warsztaty edukacyjne w klubie malucha „Jak u Mamy” i korepetycje z matematyki dla uczniów klas ósmych.

Tytuł Bydgoskiego Wolontariusza Roku 2023 w kategorii wolontariat dorosły otrzymała Helena Skonieczka zgłoszona przez Polski Związek Niewidomych Okręg Kujawsko-Pomorski. Pani Helena od 20 lat działa na rzecz PZN, łącznie od 50 lat jako animatorka kultury w środowisku bydgoskim. Wyróżnienie w tej kategorii trafiło do rąk Joanny Studzińskiej zgłoszonej przez Stowarzyszenie Stukot. Pani Joanna od lat działa na rzecz poprawy jakości życia zwierząt i zapobieganiu bezdomności.

Bydgoskim Wolontariuszem Roku 2023 w kategorii opiekun wolontariatu została Agnieszka Sikorska zgłoszona przez MDK nr 5. Wyróżnienie w tej kategorii powędrowało do Beaty Kobus, przewodniczącej Rady Działalności Pożytku Publicznego V kadencji, w latach 2015-2023 komendantki Hufca ZHP Bydgoszcz-Miasto.

Bydgoskim Wolontariuszem Roku 2023 w kategorii wolontariat w obliczu wojny i pomocy uchodźcom został Wojciech Chwil zgłoszony przez Hufiec ZHP Bydgoszcz-Miasto. Wyróżnienie w tej kategorii przypadło Adamowi Jaworskiemu, prezesowi Stowarzyszenia Dzięki Wam w Bydgoszczy, które m.in. prowadzi punkt wydawania darów dla Ukraińców. Dziennie korzysta z niego od 200 do 500 rodzin uchodźczych z Ukrainy, jak również ubogich mieszkańców Bydgoszczy.

W czasie gali w Teatrze Kameralnym nie zabrakło jubileuszowego tortu, a na koniec odbył się spektakl "Adonis ma gości".

- O kierunkach rozwoju idei wolontarystycznej rozmawiamy w Bydgoszczy od kilku miesięcy, realizując projekt „Wolontariat Przyszłości” - mówi Dorota Glaza. - Chcieliśmy wspierać wolontariuszy i opiekunów wolontariatu, dlatego zapytaliśmy ich jakiej pomocy oczekują. Powstał projekt szkoleń i konferencji, które odbywają się od ub. roku. Razem z naukowcami badamy i sprawdzamy też, jak prawdopodobnie będzie i jak powinien wyglądać nowoczesny wolontariat przyszłości. Trwają prace nad programem bydgoskiego wolontariatu.

POLECAMY

Park przy ul. Noakowskiego w Bydgoszczy zimą - zobacz zdjęcia z drona.

Park na Kapuściskach w Bydgoszczy w zimowej odsłonie. Zobacz...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chcemy żyć wolniej - ciekawa analiza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera