Prezydent Bruski zawarł porozumienie z naczelnikami urzędów skarbowych i dyrektorem ZUS. Jego celem ma być ułatwienie zdobycia zaświadczeń dla pobierających zasiłki rodzinne i alimentacyjne od urzędów skarbowych i ZUS.
<!** Image 3 align=none alt="Image 225689" sub="Siedziba ZUS. Fot. Tomasz Czachorowski">
Zgodnie z ustaleniami porozumienia między urzędnikami chodzi o zaświadczenia z właściwych Urzędów Skarbowych o wysokości uzyskiwanych przez członków rodzin dochodów oraz z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zaświadczeń o wysokości składek na ubezpieczenie zdrowotne, a także o posiadaniu uprawnień do dodatku pielęgnacyjnego (zgodnie z ustawą o świadczeniach rodzinnych osobie uprawnionej do dodatku pielęgnacyjnego zasiłek pielęgnacyjny nie przysługuje).
<!** reklama>
Jak podaje ratusz, ze świadczeń rodzinnych i alimentacyjnych średnio miesięcznie korzysta około 18 000 rodzin.**
Od sierpnia do listopada każdego roku kalendarzowego trwa tzw. okres wznowieniowy, podczas którego bardzo długo trwa obsługa klientów. Powodem jest konieczność zbierania wniosków w tym okresie i ich duża objętość.Nowelizacja ustawy o świadczeniach rodzinnych i ustawy o funduszu alimentacyjnego nakłada obowiązek składania oświadczeń o wysokości uzyskiwanych dochodów jak również wysokości składki na ubezpieczenie zdrowotne. Często zdarza się jednak, że w składanych przez klientów oświadczeniach występują błędy. Jak twierdzą urzędnicy, klienci nie zawsze posiadają kopię rozliczenia rocznego z urzędem skarbowym, na podstawie którego mogliby złożyć oświadczenie. Często również uzyskują dochody z innych źródeł które nie zawsze są wykazywane. Powoduje to wydłużanie procedury przyznawania świadczeń.
Pobieranie
zaświadczeń bezpośrednio przez urząd z US i ZUS ma usprawnić cały proces.