Spis treści
Zasiłek pielęgnacyjny 2024. Ile wynosi, komu przysługuje?
Przyznawany przez MOPS lub GOPS zasiłek pielęgnacyjny to wsparcie finansowe, którego celem jest pokrycie części wydatków wynikających z potrzeby zapewnienia opieki seniorowi lub osobie niepełnosprawnej. Chodzi głównie o zakup leków, żywności, a także niezbędnych akcesoriów.
Obecnie wysokość zasiłku pielęgnacyjnego to 215,84 zł miesięcznie. Jednak od 1 marca 2024 od 1 marca 2024 roku wzrośnie do 324,39 zł.
Zgodnie z polskim prawem zasiłek pielęgnacyjny przysługuje:
- osobie niepełnosprawnej powyżej 16 roku życia (znaczny stopień niepełnosprawności),
- osobie niepełnosprawnej powyżej 16 roku życia (umiarkowany stopień niepełnosprawności), jeśli niepełnosprawność powstała przed ukończeniem 21 roku życia,
- niepełnosprawnemu dziecku,
- osobie powyżej 75 roku życia.
– Prosimy pamiętać, że zasiłek pielęgnacyjny nie przysługuje osobom uprawnionym do dodatku pielęgnacyjnego, a także osobom przebywającym w instytucji, która zapewnia nieodpłatnie całodzienne utrzymanie – informuje Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.
Jak dodaje resort, wsparcie nie będzie także przysługiwało, jeśli członek rodziny korzysta już z takiego wsparcia za granicą. Warto też pamiętać, że zasiłek pielęgnacyjny wypłacany jest niezależnie od poziomu dochodów w gospodarstwie domowym.
Jak dostać zasiłek pielęgnacyjny?
Osoby, które chcą ubiegać się o przyznanie zasiłku pielęgnacyjnego, powinny wypełnić wniosek o prawo do tego świadczenia, a następnie złożyć go w urzędzie miasta lub gminy. Formularz można pobrać między innymi z portalu Em@ptia.
- Wzór formularza wniosku i innych niezbędnych dokumentów udostępnia również podmiot realizujący świadczenia rodzinne. Mogą o niego Państwo pytać w swoim urzędzie gminy lub miasta (albo w ośrodku pomocy społecznej lub w innej jednostce organizacyjnej gminy, jeżeli to właśnie im przekazana została realizacja świadczeń rodzinnych w danej gminie) - czytamy na portalu Emp@tia.
Do wniosku należy także dołączyć następujące dokumenty:
- orzeczenie o niepełnosprawności,
- skrócony odpis aktu urodzenia.
Zasiłek pielęgnacyjny przyznawany jest na czas nieokreślony lub do momentu, w którym upływa termin ważności orzeczenia o stopniu niepełnosprawności. Kiedy zatem osoba wnioskująca może liczyć na pierwszą wypłatę?
- Jeśli wniosek o ustalenie prawa do zasiłku pielęgnacyjnego złożycie Państwo w okresie trzech miesięcy od wydania orzeczenia o niepełnosprawności lub jego stopniu, zasiłek pielęgnacyjny będzie przysługiwać od miesiąca, w którym wpłynął wniosek o ustalenie niepełnosprawności lub stopnia niepełnosprawności (jeśli był to np. kwiecień a wniosek o przyznanie zasiłku pielęgnacyjnego złożony został w czerwcu, zasiłek pielęgnacyjny będzie przysługiwał od kwietnia) - wyjaśnia Emp@tia.
