Zobacz wideo: Nowe regulacje dotyczące pracy zdalnej
Do redakcji zgłosiła się bydgoszczanka, którą bardzo zdenerwowało postępowanie urzędników. - Urząd Miasta Bydgoszczy przeprowadza w czasie pandemii i wzroście zachorowań na Covid19 wywiady środowiskowe mające na celu kontrolę mieszkańców otrzymujących dodatek mieszkaniowy - alarmuje pani Jolanta. - Mam wątpliwości co do słuszności kontroli oraz pracy urzędników. Otóż, składając wniosek o dodatek należy przedstawić szereg dokumentów na podstawie których można zweryfikować m.in.; dochody na członka rodzinny, liczbę osób prowadzących wspólne gospodarstwo, posiadany majątek ruchomy i nieruchomości.
Dokumenty są sporządzane przez m.in.: urząd skarbowy, urząd pracy, ośrodek pomocy, spółdzielnię mieszkaniową, pracodawcę, notariusza. - Wszystkie dokumenty są oryginalne i potwierdzone oraz uwiarygodnione przez urzędnika przyjmującego dokumenty razem z wnioskiem. Dodatkowo należy napisać oświadczenie o prawdziwości zawartych w nich informacjach - denerwuje się pani Jolanta. - Wytłumaczono mi telefonicznie, że ludzie oszukują; np. pracują a oświadczają, że są bezrobotni lub, że ktoś z rodziny przebywa i pracuje zagranicą a wykazany został jako zamieszkujący i utrzymujący się ze wspólnych dochodów. Rozbawiła mnie informacja o tym, że petent nie ujawnił posiadania willi z basenem.
Pani Jolanta zastanawia się na tym, jak wizyty urzędników mają się do wzrostu zachorowań na Covid19. - Córka ma wpuścić na kontrolę do wynajmowanego mieszkania urzędników. Wszyscy członkowie rodziny mają być w domu, co oznacza, że dzieci nie mają iść do szkoły a pracujący do pracy – zastanawia się bydgoszczanka.
Zgodnie z przepisami
Urząd Miasta Bydgoszczy wyjaśnia, że zasady przyznawania dodatków mieszkaniowych reguluje ustawa z dnia 21 czerwca 2001r. o dodatkach mieszkaniowych. Natomiast kwestie związane z przeprowadzaniem wywiadów rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 26 kwietnia 2013 r.
- Organ przyznający dodatek mieszkaniowy może przeprowadzać wywiady środowiskowe w miejscu zamieszkania wnioskodawcy oraz żądać dodatkowych dokumentów niezbędnych do prawidłowego rozpatrzenia wniosku – tłumaczy Marta Stachowiak, rzeczniczka UMB. - Obecnie nie obowiązują obostrzenia wynikające z ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.
Dlatego UMB wznowił przeprowadzanie wywiadów środowiskowych, które od marca br. były wstrzymane. Pracownik przeprowadzający wywiad jest odpowiednio zaopatrzony w środki ochronne. Ponadto Wydział Świadczeń Rodzinnych pracuje bez większych ograniczeń, z uwzględnieniem bezpośredniej obsługi klienta z zachowaniem wszelkich zasad reżimu sanitarnego. Ponadto, w wysyłanym do wnioskodawcy zawiadomieniu o terminie i godzinie przeprowadzenia wywiadu oraz wymogu obecności pełnoletnich osób bezrobotnych, zawarta jest informacja o możliwości zmiany terminu.
Skuteczność dotychczas przeprowadzonych wywiadów środowiskowych ma wymierny efekt. Podczas ich przeprowadzania stwierdzano rozbieżności pomiędzy liczbą faktycznie zamieszkujących osób z wnioskodawcą w stosunku do wykazanej w deklaracji oraz przedstawionym dochodem gospodarstwa, który był rażąco niski w stosunku do posiadanych zasobów majątkowych.
Wywiad przeprowadzany jest wyłącznie w miejscu zamieszkania wnioskodawcy, a nie wśród sąsiadów, co wynika z obowiązujących przepisów prawa.
