<!** Image 26 align=left alt="Image 181691" >„Cudze chwalicie, swego nie znacie, sami nie wiecie, co posiadacie”. Ten cytat z wiersza „Wieś” Stanisława Jachowicza świetnie pasuje do publikowanego rankingu pięknych zakątków naszego województwa. Czy jesteśmy związani z miejscem swojego zamieszkania, które nas kształtuje? Czy to miejsce nas inspiruje i ładuje emocjonalnie? Czy istnieje coś takiego, jak „duch miejsca”? A przede wszystkim, czy znamy zakątki magiczne, symboliczne i takie, w których lubimy bywać?
Słowem, czy możemy wskazać piękne miejsca, które jeszcze nie są aż tak bardzo znane, które nie są „zadeptane”. Przecież nasz region to nie tylko toruński gotyk, Bydgoska Wenecja, Mysia Wieża… Są inne miejsca, które z przyjemnością możemy rekomendować. Tu bardzo liczymy na pomoc naszych Czytelników.
<!** reklama>Dlatego zapraszamy wszystkich do udziału w plebiscycie na najładniejsze miejsce naszego regionu. Kolegium redakcyjne po niekończących się dyskusjach postanowiło przedstawić 12 propozycji takich właśnie miejsc. Oczywiście wybór zawsze jest subiektywny, bowiem każdemu co innego się podoba. A stworzenie listy jest tym trudniejsze, że trudno porównywać zabytki architektury z urokami przyrody czy innymi atrakcjami z klimatem. Ale udało się stworzyć „wykaz” uroków województwa kujawsko-pomorskiego i dziś go przedstawiamy pod rozwagę.
Dlatego zwracamy się do naszych Czytelników, by pomogli nam w dokonaniu wyboru jednego, ich zdaniem najładniejszego miejsca województwa. Swoje typy można wysyłać
sms-em na numer 71466 o treści E.[nr]
Naszemu plebiscytowi przyświeca, podobnie jak w zeszłym roku, idea wydania wspólnie z partnerem – Urzędem Marszałkowskim Województwa Kujawsko-Pomorskiego, kalendarza na rok 2012, w którym każdy miesiąc będzie ilustrowany obrazkiem ciekawego, urokliwego miejsca.
Partnerem plebiscytu i kalendarza jest Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
Mniej znane - wcale nie znaczą mniej piękne
Włocławek
<!** Image 2 align=none alt="Image 181481" >Pałac biskupi stoi na miejscu dawnego zamku. Ciekawe były losy obiektu. W XIX wieku urządzono w nim szpital dla żołnierzy Napoleona, potem był siedzibą szkoły, a w 1858 r. powrócił do biskupów, którzy w 1861 r. go przebudowali. Budowla nabrała klasycystycznego charakteru. Siedziba kurii i rezydencja biskupa.
Strzelno<!** Image 4 align=none alt="Image 181481" >Warto tu przyjechać dla dwóch bardzo starych romańskich kościołów zbudowanych dla norbertanek. Obydwa usytuowane są na Wzgórzu św. Wojciecha. Powstały na przełomie XII i XIII wieku. Kościół św. Trójcy, pierwotnie romański, wzniesiony z granitowych kostek jako trójnawowa bazylika, później przebudowany w stylu gotyku i baroku. Kościół św. Prokopa to urokliwa świątynia z wąskimi romańskimi okienkami, ozdobionymi witrażami.
Pakość<!** Image 6 align=none alt="Image 181481" >Początki Kujawskiej Jerozolimy sięgają 1628 roku, chronologicznie jest drugą, po Zebrzydowskiej, Kalwarią w Polsce. To jedyne i niepowtarzalne zjawisko kulturowe na terenie naszego województwa, a także żywy pomnik wiary i kultu Męki Pańskiej. Tu jest przechowywana i czczona największa cząstka relikwii Krzyża Św. w Polsce. Kalwaria złożona jest z 25 kaplic. Wzniesiono ją w drugiej połowie XVII i początku XVIII w.
Ciechocinek
<!** Image 8 align=none alt="Image 181487" >Zabytkowa Cerkiew św. Michała Archanioła została wybudowana w 1894 przez górali kaukaskich w stylu zauralskim. Jest to jedyny przykład tego stylu w Europie. Wewnątrz znajduje się współczesny ikonostas. Ściany wykonane są z bali położonych na siebie bez użycia gwoździ. Budynek był cerkwią do lat 20. XX w., gdzie następnie urządzono w niej kasyno, szkołę i magazyn. W 1996 r. świątynia została ponownie konsekrowana
Bierzgłowo
<!** Image 10 align=middle alt="Image 181487" >W Bierzgłowie warto zobaczyć kościół gotycki z przełomu XIII i XIV w. Jest on murowany z kamienia polnego i cegły. Wyposażenie wnętrza jest głównie barokowe i rokokowe. Drugim zabytkiem jest drewniana dzwonnica z 1769, w latach 60. przeniesiona na cmentarz przykościelny. Godnym uwagi jest zrekonstruowany wiatrak koźlak. Prace ukończono w 2011 r.
Szafarnia
<!** Image 12 align=none alt="Image 181487" >Położona w niezwykle malowniczej okolicy, związana z Chopinem, który jako młody chłopiec był tu dwukrotnie na wakacjach u szkolnego kolegi Dominika Dziewanowskiego. Dawał koncerty, zwiedzał okolice, pisał listy do matki. Obecny dwór zbudowano w trzeciej ćwierci XIX wieku, prawdopodobnie z wykorzystaniem murów poprzedniego. Mieści się tutaj Ośrodek Chopinowski.
Kłóbka
<!** Image 14 align=none alt="Image 181493" >Kujawsko-Dobrzyński Park Etnograficzny to jedyne miejsce, gdzie można zobaczyć, jak wyglądała dawna, drewniana zabudowa wsi, tradycyjne przedmioty i narzędzia związane z życiem i pracą mieszkańców naszego regionu. Wśród pięknej przyrody postawiono 17 obiektów z XVIII - XX w., przeniesionych z różnych wsi Kujaw i ziemi dobrzyńskiej. W skansenie odtwarzane są różnorodne zagrody, w których toczyło się życie rodziny chłopskiej.
Gruczno
<!** Image 16 align=none alt="Image 181493" >Ciekawa miejscowość niedaleko Chełmna i Świecia, znana z odbywających się tam Festiwali Smaku. Warto zobaczyć neogotycki kościół został wybudowany pod koniec XVIII w., zabytkowy młyn pochodzący z 1888 r. pierwotnie napędzany wodą. Obiekt jest obecnie siedzibą Towarzystwa Przyjaciół Dolnej Wisły i jest udostępniony dla zwiedzających
Płowce
<!** Image 18 align=none alt="Image 181493" >Pomysłem promującym miejscowość była inscenizacja płowieckiej bitwy rycerstwa króla Władysława Łokietka z legendarnym Zakonem Krzyżackim, która odbyła się 29 września 1331 r. Teraz miejscem „wojennej potyczki” jest zawsze plac z pamiątkowym kopcem z pomnikiem. Miejscowość leży w gminie Radziejów Kujawski.
Zamek Bierzgłowski
<!** Image 20 align=none alt="Image 181499" >Znajduje się tutaj gotycki zamek, jedna z najstarszych obronnych budowli krzyżackich, zbudowany w latach 1270 –1305 w miejscu wcześniejszego grodu. Początkowo była to siedziba komturów bierzgłowskich. Zamek był wiele razy niszczony i odbudowywany. Stanowił własność rady miejskiej Torunia. Odbudowany w stylu neogotyckim.
Fojutowo
<!** Image 22 align=none alt="Image 181499" >Ciekawy obiekt z połowy XIX wieku wzorowany na budowlach rzymskich, umożliwiający skrzyżowanie dróg wodnych – płynącej dołem Czerskiej Strugi (ciek naturalny) i gorą Wielkiego kanału Brdy (ciek sztuczny). Budowla murowana częściowo z cegły, częściowo z kamienia, w formie wydłużonego półwalca, długości 75 metrów. Różnica poziomów dna wynosi 11 metrów.
Niedźwiedź
<!** Image 24 align=middle alt="Image 181499" >Koniecznie trzeba zobaczyć kościół parafialny św. Jerzego wybudowany w stylu gotyckim, dwór murowany z połowy XIX w. wzniesiony dla Jana Kucharskiego, późnoklasycystyczny. W okresie międzywojennym dużą osobliwością dworu były liczne i cenne zbiory: archeologiczne, malarstwa, rzeźbiarstwa, broni białej, porcelany i fajansu, mebli oraz pamiątek narodowych. Godnym polecenia jest park krajobrazowy założony w końcu XIX w.
KONKURS
Wygraj z „Expressem”** wycieczkę!**
Czekamy od dziś do 25 listopada na SMS-owe głosy naszych Czytelników. Pomóżcie nam wybrać najpiękniejsze, Waszym zdaniem, z miejsc, które pokażemy w kalendarzu „Uroki kujawsko - pomorskiego”.
Kalendarz ukaże się z „Expressem”** 14 grudnia.**
Aby zagłosować, należy wysłać SMS-a pod numer 71466 (1,23 zł z VAT) o treści: E. oraz podać wybrane miejsce sygnowane numerem (np. E.1).
Z osób biorących udział w konkursie wybierzemy osiem, które zaprosimy na wyjątkową wycieczkę do wybranych miejsc pokazanych w kalendarzu.
Bieżące wyniki głosowania