Jak przypomina Urząd Miasta Bydgoszczy, na cmentarzu przy ul. Toruńskiej znajduje się 69 mogił żołnierzy polskich poległych w walkach oraz Polaków rozstrzelanych przez hitlerowców. To groby polskich żołnierzy poległych w walkach o wyzwolenie Bydgoszczy w styczniu 1945 roku, żołnierzy Wojska Polskiego poległych w 1939 roku oraz 18 nieznanych Polaków rozstrzelanych przez hitlerowców w 1939 roku.
- Stojąc w tym szczególnym miejscu, będącym znakiem naszej pamięci o tych, którzy oddali swe życie w pierwszych dniach września 1939 roku oraz poległych w walkach o wyzwolenie Bydgoszczy w styczniu 1945 roku, nie możemy też zapomnieć o cywilnych ofiarach wojennej pożogi - mówił podczas obchodów zastępca prezydenta Bydgoszczy Łukasz Krupa.
- Nie żylibyśmy dzisiaj w niepodległym kraju, gdyby nie ich determinacja i wierność ideałom. Te cechy nadal są nam potrzebne, by tworzyć silne i sprawiedliwe społeczeństwo. Ich walka była batalią również o naszą tożsamość, o naszą kulturę, o naszą wolność - dodał Łukasz Krupa.
79. rocznica wyzwolenia Bydgoszczy spod okupacji hitlerowskiej. Zobacz zdjęcia
W środowych uroczystościach na cmentarzu parafii pw. św. Józefa Rzemieślnika wzięli udział kombatanci, żołnierze, samorządowcy, młodzież i działacze społeczni. Po odśpiewaniu hymnu państwowego i honorowej salwie wojskowej, złożono kwiaty na Kwaterze Polskich Żołnierzy, którzy zginęli podczas II wojny światowej.
