Terminy przeprowadzania rekrutacji i rekrutacji uzupełniającej, w tym terminy składania dokumentów, do publicznych przedszkoli oraz oddziałów przedszkolnych w publicznych szkołach podstawowych określa do końca stycznia danego roku kalendarzowego organ prowadzący te placówki. Po podjęciu przez prezydenta Bydgoszczy zarządzenia w tej sprawie zostaną opracowane harmonogramy rekrutacji, w tym między innymi harmonogramy na rok szkolny 2024/2025. Zostaną one upublicznione na stronie internetowej www.bydgoszcz.pl, w zakładce „Edukacja” najpóźniej do końca stycznia br.
Niż demograficzny w Warszawie
„Gazeta Wyborcza” napisała kilka dni temu, że w Warszawie jest coraz więcej dostępnych miejsc w przedszkolach - powodem niż demograficzny. Jak informuje „Gazeta Wyborcza”, Urząd miasta stołecznego Warszawy podał, że obecnie w miejskich przedszkolach w stolicy jest ponad 200 wolnych miejsc. Od września, według analiz, będzie ich prawie 900, a w roku 2025 - około 1350.
Niedługo rozpocznie się proces rekrutacji do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w publicznych szkołach podstawowych. Przy tej okazji zapytaliśmy w bydgoskim ratuszu, jak wygląda sytuacja w naszym mieście.
W Bydgoszczy będzie mniej przedszkolaków
Publiczne przedszkola i oddziały przedszkolne w szkołach podstawowych prowadzone przez Urząd Miasta Bydgoszczy dysponują wolnymi miejscami. Według szacunkowych danych jest ich około 250.
- W przyszłym roku szkolnym liczba wolnych miejsc w placówkach publicznych prowadzonych przez Bydgoszcz może być większa z uwagi na zmniejszającą się liczbę dzieci w wieku przedszkolnym zameldowanych na terenie Bydgoszczy. Z danych wynika, że w roku szkolnym 2024/2025 dzieci w wieku przedszkolnym zameldowanych na terenie Bydgoszczy będzie o 800 mniej w stosunku do bieżącego roku szkolnego - przekazała nam Marta Stachowiak, rzeczniczka prasowa prezydenta Bydgoszczy.
- Warunkiem przyjęcia dziecka do przedszkola jest udział w rekrutacji. Gwarantuje to zapewnienie miejsca w placówce (jednak nie zawsze w tej wskazanej przez rodzica) - dodaje Marta Stachowiak.
Jeżeli podczas prowadzonego naboru dziecko nie zostanie zakwalifikowane do żadnego z wybranych przez rodzica (lub opiekuna prawnego) przedszkola, prezydent miasta jest zobowiązany wskazać dziecku inne miejsce w przedszkolu/oddziale przedszkolnym w szkole podstawowej na terenie Bydgoszczy, do którego będzie mogło uczęszczać dziecko w odpowiedniej dla siebie grupie wiekowej. O przyjęciu do przedszkola lub oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej w trakcie roku szkolnego decyduje dyrektor placówki. Dziecko może zostać przyjęte, jeżeli ma ona wolne miejsca. Jak już wspomnieliśmy, w Bydgoszczy takich miejsc jest obecnie około 250.
