Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uroczystości 78. rocznicy wyzwolenia Bydgoszczy spod okupacji hitlerowskiej [zdjęcia]

Radosław Łączkowski
Radosław Łączkowski
Jak co roku, 24 stycznia, na cmentarzu przy parafii pw. św. Józefa Rzemieślnika odbywają się obchody wyzwolenia Bydgoszczy spod okupacji hitlerowskiej. W uroczystościach z okazji 78. rocznicy tych wydarzeń wzięli udział kombatanci, wojskowi, przedstawiciele władz miasta i funkcjonariusze służb.
Jak co roku, 24 stycznia, na cmentarzu przy parafii pw. św. Józefa Rzemieślnika odbywają się obchody wyzwolenia Bydgoszczy spod okupacji hitlerowskiej. W uroczystościach z okazji 78. rocznicy tych wydarzeń wzięli udział kombatanci, wojskowi, przedstawiciele władz miasta i funkcjonariusze służb. Dariusz Bloch
Jak co roku, 24 stycznia obchodzona jest rocznica wyzwolenia Bydgoszczy spod hitlerowskiej okupacji. We wtorek mija 78 lat, gdy do miasta wkroczyło Wojsko Polskie i Armia Czerwona. Tradycyjnie, kwiaty na cmentarzu przy parafii pw. św. Józefa Rzemieślnika przy ul. Toruńskiej złożyli m.in. kombatanci, przedstawiciele Bydgoszczy i służb.

Na cmentarzu przy ulicy Toruńskiej spoczywają między innymi żołnierze polegli tuż po wybuchu II wojny światowej, ale również uczestnicy walk o Bydgoszcz ze stycznia 1945 roku i cywile. W uroczystościach upamiętniających wzięli udział m.in. kombatanci, wojskowi, przedstawiciele policji i straży miejskiej czy komitety szkolne ze sztandarami. Po odśpiewaniu hymnu państwowego głos w imieniu urzędu miasta zabrał Mirosław Kozłowicz, zastępca prezydenta Bydgoszczy.

– Złożona ofiara przez poległych sprawiła, że możemy żyć dzisiaj w wolnym i niepodległym państwie. Chociaż wówczas, w 1945 roku na pełną przyszło nam poczekać, to świadectwo patriotyzmu i umiłowania ojczyzny jest dzisiaj warunkiem bezwarunkowego oddania i wzorem godnym do naśladowania – powiedział Mirosław Kozłowicz.

Przypomniano, że egzekucje przeprowadzano nie tylko na żołnierzach, ale też ludności cywilnej. Była to część planu zniemczenia Bydgoszczy. Do miejsc straceń należał: Stary Rynek, plac przed miejskim muzeum i biblioteką, Las Gdański, Stadion, plac ćwiczeń na Jachcicach czy gmach gestapo na Bielawkach. Z krajobrazu Bydgoszczy zniknął teatr miejski, zniszczono również synagogę i pomnik Henryka Sienkiewicza. Zastępca prezydenta zauważył, że na obchody rocznicy wyzwolenia przychodzi coraz więcej osób.

– Doskonale wiemy, że ta historia miała skończyć się zupełnie inaczej. Ci ludzie mieli zostać bez genealogii, bez imion, część z nich została bez danych osobowych. Jednak jako wierzący wiemy, że ostatnie słowo należy do Boga. Jak powiedział ks. Jerzy Popiełuszko „wolność jest w nas i nie da się jej zabrać”. Drodzy kombatanci, dzisiaj spoglądamy na was z dumą i nadzieją, wiedząc, że ta historia jest nieustannie kontynuowana – ta wielka walka o wolność – mówił ks. Łukasz Krzewiński, który następnie odmówił modlitwę i poświęcił kwaterę wojskową.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera