
Będzie można zwolnić pracownicę w ciąży
Prace nad nowym Kodeksem Pracy zostały zakończone. Komisja kodyfikacyjna swoje propozycji przedstawi teraz stronie rządowej, której zadaniem będzie przygotowanie odpowiedniej ustawy. Zmieni się niemal wszystko. Łatwiej będzie między innymi zwolnić pracownika.
Jedna z najważniejszych zmian dotyczy powiadomienia pracownika o zamiarze zwolnienia. W związku z tym na 30 dni zniesiony zostanie okres ochronny pracownika obowiązujący w czasie urlopu lub zwolnienia lekarskiego. Dotyczy to m.in. kobiet w ciąży, które są na zwolnieniu lekarskim.

NOWE RODZAJE UMÓW O PRACĘ
Rewolucja dotyczyć będzie również umów cywilnoprawnych (umów zlecenia i o dzieło), inaczej nazywanych śmieciowymi. Kodeks ma je ograniczać na korzyść umów o pracę.
Nowością ma być zatrudnienie doraźne. Pracodawca będzie mógł zatrudnić chętną osobę, gdy będzie akurat potrzebował pracownika. Osoba, która zgłosiła gotowość pracy będzie mogła w każdej odmówić przyjęcia zlecenia.
Na nowo ma zostać zdefiniowane samozatrudnienie.
POLECAMY:

ELASTYCZNY CZAS PRACY
Pracodawca mógł dostosować czas pracy do potrzeb firmy, oczywiście z zachowaniem wymaganych przerw na odpoczynek.
POLECAMY:

TELEPRACA W WYJĄTKOWYCH SYTUACJACH
Nowością w Kodeksie ma być mozliwość zdalnej pracy w domu w wyjątkowych sytuacjach, np. w razie choroby dziecka, gorszego samopoczucia, czy innych losowych przypadków.
POLECAMY: