
Urlopy i premie po nowemu, przerwa na papierosa do odpracowania, nowe kategorie zatrudnionych. Takie zmiany szykują się w Kodeksie pracy
Już wkrótce czekają nas duże zmiany w Kodeksie pracy. Nowe regulacje mają dotyczyć m.in. urlopów wypoczynkowych, premii uznaniowych, umów o pracę. Szczegóły mają być znane w połowie marca.
Rząd powołał specjalną Komisję Kodyfikacyjną, która ma opracować projekty Kodeksu pracy i Kodeksu zbiorowego prawa pracy. Obecne przepisy obowiązują od ponad 40 lat i zdaniem resortu pracy są mocno przestarzałe. Co może się zmienić? Oto niektóre propozycje komisji, które już teraz są szeroko komentowane. Zobacz na kolejnych slajdach w galerii.
Zobacz też: Kiedy ZUS może kontrolować co robimy na zwolnieniu lekarskim?
wideo: Dzień Dobry TVN/x-news
POLECAMY:

PRZERWA NA PAPIEROSA
Duże zmiany czekają palaczy. Jeśli zatrudniający zezwala na przerwy na papierosa, to będzie mógł się domagać, aby osoby z nich korzystające odpracowały ten czas. „Po godzinach”, ale nie w ramach nadgodzin.
POLECAMY:

URLOP WYPOCZYNKOWY
Rozważana jest możliwość jednakowego urlopu dla wszystkich. Przestałby obowiązywać obecny podział, czyli 20 dni dla osób ze stażem pracy do 10 dni i 26 dla pozostałych. Po zmianach każdemu pracownikowi będzie przysługiwać 26 dni urlopu. Będzie też możliwość wydłużenia urlopu w układzie zbiorowym w danym przedsiębiorstwie
Urlop miałby być wykorzystany w danym roku, bez możliwości tzw. „chomikowania”. W wyjątkowych przypadkach mógłby przejść na rok następny. Komisja wycofała się z pomysłu, by zabronić pracy u innego pracodawcy w czasie urlopu.
Każdy pracownik będzie miał prawo do czterech dni urlopu na żądanie. Nie otrzyma jednak za te dni wynagrodzenia.
POLECAMY:

PREMIE UZNANIOWE
Ministerstwo chce ograniczyć uznaniowe składniki pensji. W Kodeksie Pracy ma znaleźć się zapis o tym, jaki procent wynagrodzenia może stanowić premia.
POLECAMY: