Olimpiada Wiedzy Biologicznej i Ekologicznej jest inicjatywą edukacyjną, łączącą zagadnienia z zakresu biologii i ekologii. Kierowana jest do uczniów szkół ponadpodstawowych, aby zachęcić do nauki przedmiotów przyrodniczych, a tym samym pokazać możliwości rozwijania zainteresowań na wielu uniwersytetach w całym kraju.
Olimpiada została zainaugurowana w 2021 roku jako inicjatywa edukacyjna spajająca treści programowe z biologii oraz ekologii, uwzględniając istotność edukacji proekologicznej oraz aktualność problemów cywilizacyjnych.
Poprzednia edycja tego wydarzenia zakończyła się w kwietniu bieżącego roku. I miejsce zajęła wówczas Natalia Chaładaj (Publiczne Liceum Ogólnokształcące Uniwersytetu Łódzkiego w Łodzi), II - Amelia Matuszak (I Liceum Ogólnokształcące im. J. Kasprowicza w Inowrocławiu), III - Emilia Budrewicz (Uniwersyteckie Liceum Ogólnokształcące w Toruniu). Dla uczestników przygotowano wtedy zajęcia w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego. Bydgoski ornitolog Dawid Kilon poprowadził z młodzieżą ornitologiczne warsztaty z rysowania pastelami. Z kolei Monika Wójcik-Musiał z Ogrodu Botanicznego UKW zorganizowała spotkanie pt. „Skrzydlaty kopciuszek, kolorowy admirał i chusteczki na drzewie - odkrywamy tajemnice uniwersyteckiego Ogrodu”.
Zdjęcia z finału III Olimpiady Wiedzy Biologicznej i Ekologicznej można obejrzeć w materiale poniżej.
Obecnie trwa IV edycja wydarzenia, którego organizatorem jest Wydział Nauk Biologicznych Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.
Olimpiada organizowana jest w trzech etapach:
Etap I (szkolny) - obejmuje test wiedzy przeprowadzony w trybie online, organizowany w szkole macierzystej uczestnika,
Etap II - obejmuje test wiedzy oraz sesję posterową, przeprowadzane w trybie online,
Etap III (ogólnopolski) - obejmuje test wiedzy, organizowany stacjonarnie w siedzibie Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.
Za nami już etap szkolny, który odbył się 5 grudnia. Teraz uczniowie będą uczestniczyć w drugim teście wiedzy, przygotowują też konkursowe postery. Termin ich nadsyłania mija 3 lutego 2025 r. Każdy uczestnik zakwalifikowany do II etapu zobowiązany jest do przygotowania posteru. Tematyka posterów obejmuje następujące działy: żywność funkcjonalna; nauka obywatelska w monitorowaniu różnorodności biologicznej i ochronie środowiska; zanieczyszczenia powietrza, gleby, wód i żywności; innowacyjne rozwiązania w naukach biologicznych; odnawialne, nieodnawialne zasoby naturalne; biologia - moja pasja.
Etap finałowy zaplanowano na 10 kwietnia 2025 r.
