Zobacz wideo: Takie są skutki wprowadzenia programu 500 plus

Zabieg zostanie przeprowadzony przez międzynarodowy interdyscyplinarny zespół lekarzy w skład, którego wejdą: otorynolaryngolodzy dziecięcy pod kierunkiem dr hab. Józefa Mierzwińskiego prof. UMK, prof. Andrew J. Fishman - wybitny specjalista w zakresie otoneurologii i chirurgii podstawy czaszki z USA i Serbii oraz neurochirurdzy pod kierunkiem dr n. med. Dariusza Paczkowskiego, ordynatora Oddziału Neurochirurgii Dziecięcej WSD im. J. Brudzińskiego.
To nie jest pierwsza taka operacja przeprowadzona w bydgoskim szpitalu dziecięcym, ale niezwykle trudna i skomplikowana, bo dotyczy usunięcia rozległego guza podstawy czaszki wychodzącego z szyi, ślinianki przyusznej i penetrującego głęboko do jamy czaszki. Pacjentem będzie 6-letnie dziecko z niedowładami nerwów czaszkowych, będące mieszkańcem z województwa kujawsko-pomorskiego. Lekarze nie tylko usuną guza, ale też wykonają rekonstrukcję nerwów.
Ta operacja to duże wyzwanie dla zespołu interdyscyplinarnego lekarzy
- Zabieg usunięcia ogromnego nerwiaka nerwu VII u dziecka będzie wymagał kilkunastogodzinnej pracy zespołu i potrwa od rana do godzin nocnych - zapowiada dr nauk med. Danuta Kurylak, zastępca dyrektora ds. lecznictwa Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego im. J. Brudzińskiego.
Szpital dziecięcy w Bydgoszczy jest jednym z nielicznych ośrodków w kraju, który specjalizuje się w leczeniu chirurgicznym i onkologicznym trudno dostępnych guzów głowy i szyi, w tym szczególnie guzów podstawy czaszki.
- Rocznie operujemy od 60 do 80 pacjentów z guzami mózgu, część z nich okazuje się nowotworami złośliwymi, średnio stwierdzamy je u 20 osób - podkreśla dr nauk med. Danuta Kurylak.
Szpital dziecięcy ma doświadczenie w operacjach guzów podstawy czaszki
Interdyscyplinarny zespół w skład którego wchodzą: specjalista w dziedzinie onkologii i hematologii dziecięcej, neurochirurg, chirurg szczękowy oraz otolaryngolog dziecięcy podejmuje czasem niezwykle skomplikowane wyzwania.
- W wieloletnia wielospecjalistyczna współpraca powoduje, że trafiają do nas najbardziej skomplikowane przypadki w naszym kraju - zaznacza dr nauk med. Danuta Kurylak. - Większość pacjentów, których operujemy jest z naszego regionu, ale bywa i tak, że inne ośrodki w Polsce proszą nas o pomoc w przeprowadzeniu operacji neurochirurgicznych.
W 2020 roku zespół otolaryngologiczno-neurochirurgiczny wykonał z sukcesem operację pierwszego w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej wszczepienia implantu pniowego u małego dziecka. Specjalistyczne zabiegi z zakresu zarówno przedniej, jak i bocznej podstawy czaszki wykonywane są regularnie w bydgoskim szpitalu dziecięcym.