Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

UKW otwiera nowy kierunek

Dorota Witt
Ewa Sygit-Kowalkowska
Ewa Sygit-Kowalkowska Jarosław Pruss
Rozmowa z dr n. med. Ewą Sygit-Kowalkowską, biegłą sądową w zakresie psychologii, kierowniczką nowych studiów podyplomowych z psychologii sądowej i mediacji w Instytucie Psychologii Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego.

Komu potrzebne są studia z psychologii sądowej i mediacji?
Kierujemy ofertę do szerokiej grupy odbiorców pracujących z ludźmi i ich problemami. To propozycja edukacyjna dla osób chcących rozwijać, aktualizować swoją wiedzę na tematy związane z przestępczością, diagnozowaniem i opiniowaniem na potrzeby wymiaru sprawiedliwości, chcących trenować umiejętności mediacyjne. Grupa słuchaczy, jaka została utworzona w toku rekrutacji, wskazuje jasno, że taką potrzebę zgłaszają psycholodzy, pedagodzy, kuratorzy sądowi, prawnicy. Sama jako biegły psycholog sądowy wiem, jak bardzo kompleksowa wiedza prawnicza, psychologiczna, kryminologiczna jest konieczna do wykonywania tej pracy. Potrzebę pogłębienia swojej wiedzy i umiejętności zgłaszali do mnie sami zainteresowani, których zachęciła nasza oferta studiów podyplomowych. W północnej Polsce jesteśmy jedyną publiczną uczelnią wyższą, która zaproponowała taką ofertę studiów podyplomowych o charakterze kwalifikacyjnym.
[break]

Czy otwarcie naboru na nową podyplomówkę poprzedziły badania rynku pracy?
Rozpoczęcie przygotowań do uruchomienia studiów w zakresie psychologii sądowej i mediacji było poprzedzone pismem, które otrzymaliśmy z Ministerstwa Sprawiedliwości, dotyczącym zwiększającego się zapotrzebowania na osoby posiadające kwalifikacje do udziału w czynnościach procesowych, m.in. tych związanych z uczestnictwem dzieci w postępowaniu sądowym. W obecnym stanie prawnym od 2014 roku przewiduje się konieczny udział biegłego psychologa przy czynnościach przesłuchania, jeśli osoba pokrzywdzona przestępstwem nie ukończyła 15. roku życia. Jeśli osoba ukończyła 15. rok życia, dokonuje się tych czynności wraz z biegłym psychologiem w sytuacji, gdy istnieje obawa, że inny sposób przesłuchania wywrze „negatywny wpływ na stan psychiczny”. Dane ze statystyk policyjnych wskazują, że od 2007 do 2011 roku na prawie 47 tysięcy osób pokrzywdzonych na skutek przestępstw przeciwko wolności seksualnej, największą grupę stanowiły osoby małoletnie (prawie 40 tys.), głównie poniżej 15. roku życia. Raport przygotowany przez prof. Beatę Gruszczyńską z Uniwersytetu Warszawskiego wskazuje, że co 6 godzin dochodzi do gwałtu na kobiecie, co trzecia kobieta przynajmniej raz w życiu zostaje ofiarą przemocy ze strony mężczyzny. Ponad połowa rozwodzących się małżonków posiada dzieci, co wymusza poszukiwanie nowych rozwiązań w zakresie sprawowania nad nimi opieki. Do tego potrzebny jest biegły sądowy. Drugi aspekt przygotowania takiej oferty edukacyjnej to zmiany dotyczące modelu postępowania karnego, które mają wejść w życie w lipcu tego roku. Mogą znacząco zmienić pozycję zawodową biegłych w postępowaniu, poprzez dopuszczenie możliwości wydawania opinii tych specjalistów dla stron postępowania, bo zmieni się grupa osób uprawnionych do składania tego typu wniosków. Sąd w roli bezstronnego arbitra tylko w uzasadnionych przypadkach będzie mógł skorzystać z możliwości dopuszczenia dowodu z urzędu. Stronom procesowym będzie potencjalnie zależało na skorzystaniu z usług biegłego. To prawdopodobnie wpłynie na wzrost zapotrzebowania na pracę biegłych sądowych.

Weekendowe studia wykluczają możliwość udziału studentów w czynnościach biegłego, tak by mogli przekonać się, jak jego praca wygląda w praktyce...
Do współpracy przy realizacji programu studiów zaprosiliśmy praktyków: biegłych sądowych, pracowników ośrodków diagnostyczno-konsultacyjnych i mediatorów sądowych, którzy poprzez szereg zajęć o charakterze ćwiczeniowym zapoznają słuchaczy z metodyką pracy biegłego, orzekaniem w sprawach rodzinno-opiekuńczych, w sprawach nieletnich, omówią specyfikę czynności procesowych z udziałem dzieci i nauczą procedur mediacyjnych. Uczestnicy studiów będą dysponowali praktyczną wiedzą, dotyczącą opiniowania sądowego oraz wypełniania zadań zleconych biegłemu przez stosowne organy (sądy, policję, prokuraturę). W programie przewidziany jest również staż zawodowy. W trzysemestralnym programie zajęć na praktyczne przygotowanie do pełnienia roli biegłego i mediatora zaplanowano dwa semestry. Do współpracy przy realizacji zagadnień wykładowych zaproszono wybitnych specjalistów z dziedziny psychologii, kryminologii, prawa i psychiatrii sądowej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!