https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ukraińcy wydają w Polsce coraz mniej. To duży problem dla nas? "Tendencja spadkowa w przyszłości będzie jeszcze bardziej widoczna"

Maciej Badowski
Opracowanie:
Wideo
od 16 lat
W pierwszym kwartale 2020 roku Ukraińcy zostawili w portfelach przedsiębiorców w Polsce blisko 1,48 mld zł. To najniższy wynik od trzech lat i o ponad 100 mln słabszy niż w analogicznym okresie ubiegłego roku – wynika z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego. – Kadra ze Wschodu odpowiadała w ciągu ostatnich 5 lat za aż 11% polskiego wzrostu gospodarczego, a niemal 8 miliardów złotych przeznaczonych na konsumpcję w jednym roku to duży zastrzyk gotówki dla naszych przedsiębiorców- zauważa ekspert.

Z najnowszego raportu Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w pierwszym kwartale 2020 roku cudzoziemcy przekroczyli granicę Polski 34,6 mln razy, co oznacza spadek o 11,7 proc. w porównaniu do pierwszego kwartału 2019 roku. Na ten współczynnik wpłynęła głównie rozprzestrzeniająca się epidemia koronawirusa i czasowe zamknięcie granic, jednak warto pamiętać, że w Polsce najbardziej dotkliwe ograniczenia z ruchem granicznym pojawiły się dopiero w marcu i kwietniu. Dlatego eksperci prognozują, że w drugim kwartale tendencja spadkowa będzie jeszcze bardziej widoczna.

– Kadra ze Wschodu odpowiadała w ciągu ostatnich 5 lat za aż 11 proc. polskiego wzrostu gospodarczego, a niemal 8 miliardów złotych przeznaczonych na konsumpcję w jednym roku to duży zastrzyk gotówki dla naszych przedsiębiorców. Spadek wydatków Ukraińców w Polsce na pewno będzie odczuwalny i to nie tylko z punktu widzenia sprzedaży produktów i usług, ale głównie dostępu do pracowników. Czasowe zamknięcie granic dla kadry ze Wschodu najmocniej odczuli pracodawcy, głównie duże zakłady produkcyjne, które nie mogły liczyć na pracowników z Ukrainy, choć mieli – mówi Krzysztof Inglot, Prezes Personnel Service, cytowany w komunikacie.

Jak wynika z danych GUS, w pierwszym kwartale 2020 roku cudzoziemcy przekraczający granicę z Polską najwięcej wydali na towary nieżywnościowe (56,9 proc.). Znaczny udział w strukturze wydatków nierezydentów miały usługi (14,7 proc.) oraz żywność i napoje bezalkoholowe (11,7 proc.).

W 2019 roku Ukraińcy pobili własny rekord wydatków, zostawiając w sklepach w Polsce i na usługi 7,8 mld zł. Zdaniem ekspertów Personnel Service w obecnej sytuacji trudno przypuszczać, by udało się ten rekord pobić również w tym roku.

Obejrzyj wideo:

Polacy przekonali się do rowerów. Wydajemy na nie coraz więcej ale też szukamy informacji o ubezpieczeniu jednośladów

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski