Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Udział w projektach Erasmusa to dla uczniów z Bydgoszczy i regionu prawdziwe okno na świat [zdjęcia]

Małgorzata Pieczyńska
Małgorzata Pieczyńska
W ramach programu Erasmus w III LO w Bydgoszczy gościło 12 uczniów ze Școala Gimnazială Hălchiu w Rumunii wraz z opiekunami. Program wizyty w Bydgoszczy był bardzo bogaty.
W ramach programu Erasmus w III LO w Bydgoszczy gościło 12 uczniów ze Școala Gimnazială Hălchiu w Rumunii wraz z opiekunami. Program wizyty w Bydgoszczy był bardzo bogaty. Nadesłane
Szkoły z Bydgoszczy i regionu coraz chętniej i liczniej uczestniczą w projektach w ramach programu Erasmus. Uczniowie z Rumunii właśnie gościli w III LO w Bydgoszczy, a młodzież z I LO w Szubinie pojechała z wizytą do Niemiec.

Zobacz wideo: Przebudowa zajezdni tramwajowej przy ul. Toruńskiej w Bydgoszczy.

od 16 lat

W październiku przez cztery dni w liceum na bydgoskim Okolu gościło 12 uczniów ze Școala Gimnazială Hălchiu z Rumunii. Grupie towarzyszyły dwie anglistki Monica Avadianii i Elena Irimie oraz dyrektor szkoły Daniel Calina. Pobyt w mieście nad Brdą zorganizowała Paulina Kaźmierczak-Majdzińska, nauczycielka języka angielskiego w III LO w Bydgoszczy, prowadząca projekty etwinning.

- Goście z Rumunii przybyli do nas w ramach Erasmusa tzw. small scale, czyli w małej skali. Realizują projekt Erasmus Fusion 2021 - mówi Paulina Kaźmierczak-Majdzińska, która jest także ambasadorką Międzynarodowego Stowarzyszenia Nauczycieli Języka Angielskiego IELTA na Polskę. - Uczniowie z Rumunii dotarli do nas przez Węgry i mieli przystanek w Krakowie. Młodzież naszego liceum wcześniej przygotowała dla nich prezentację, z której mogli się dowiedzieć, co warto zwiedzić w Krakowie.

Bogaty program wizyty grupy z Rumunii w III LO w Bydgoszczy

W samej Bydgoszczy program pobytu był bardzo urozmaicony.

- Uczniowie ze Școala Gimnazială Hălchiu uczestniczyli lekcjach pokazowych języka angielskiego - mówi Paulina Kaźmierczak-Majdzińska. - Dołączyli do klas, w których uczą się nasi uczniowie. Tematyka była bardzo różnorodna. Były rozmowy o znaczeniu domu jako miejsca dającego poczucie bezpieczeństwa. Młodzież z naszego liceum bardzo aktywnie włączyła się w organizację wizyty. Spotkanie z muzyką filmową przygotowały uczennice Agata Trojańczyk i Maja Kośmińska, warsztaty origami Julia Kisielewska, a gra terenowa była dziełem uczennic Julii Ciechna i Alicji Włodarczyk. Nie zabrakło też turnieju planszówek, który przeprowadziła pani Denisa Muller. Ponadto odbyła się też debata pt. On-line learning prowadzona przez p. Macieja Muller. Był też dzień związany z tańcami regionalnymi, który zorganizowały Melania Nowakowska i Julia Marmurowicz.

Goście z Rumunii wzięli też udział w żywej lekcji historii w Muzeum Kanału Bydgoskiego. O znaczeniu ubioru w dawnych czasach i w życiu człowieka opowiadał im nauczyciel historii w III LO Krzysztof Kozłowski z Sarmackiego Dziedzictwa. Lekcja ta tłumaczona była dla gości na język angielski przez: Natalię Kuzara, Zuzannę Michałowską, Olivię Stałanowską i Julię Brzycką.

Międzynarodowa konferencja dla nauczycieli języka angielskiego

Przy okazji wizyty uczniów z Rumunii Paulina Kaźmierczak-Majdzińska, koordynator IELTA Teachers Development Department, zaplanowała jednodniową międzynarodową konferencję dla nauczycieli języka angielskiego.

- Zorganizowałam ją we współpracy z Justyną Adamską z Kujawsko-Pomorskiego Centrum Edukacji Nauczycieli w Bydgoszczy, Thomasem Stanleyem - ekspertem w dziedzinie online teaching oraz Monicą Avadianii - mówi Paulina Kaźmierczak-Majdzińska, która w IELTA opiekuje się szkoleniami. - Konferencja odbyła się online i dotyczyła problemów, jakie napotykają edukatorzy organizujący projekty dla swoich instytucji. Uczestniczyli w niej nauczyciele z kilku krajów, m.in., Włoch, Grecji, USA, Turcji oraz 25 osób z Polski.

Wizyta gości z Rumunii w bydgoskiej “Trójce” i związane z nią działania projektowe zainaugurowały duże przedsięwzięcie, nad którym pracuje Paulina Kaźmierczak-Majdzińska razem z Thomasem Stanleyem oraz nauczycielami, m.in., z USA, Grecji, Turcji, Włoch, Libanu. To Social In/Exclusion Projekt - jego realizacja nastąpi w tym roku.

Wyprawa uczniów I LO w Szubinie do Niemiec na Erasmusa

W ramach Erasmusa nie tylko szkoły z Bydgoszczy i regionu goszczą uczniów i nauczycieli z różnych krajów, ale same też ruszają na zagraniczne wojaże, by poznawać np. kulturę, życie i historię innych państw. Taką okazję mieli niedawno uczniowie i nauczyciele I LO im. Stanisława Wyspiańskiego w Szubinie. W czasie kolejnej już wyprawy w ramach projektu Erasmus „Śladami naszych przodków - europejskie regiony na przestrzeni czasu” młodzież z Szubina spotkała się w niemieckim Neuss z rówieśnikami z Chorwacji, Portugalii, Włoch i Niemiec.

W programie kilkudniowej wizyty znalazło się wiele atrakcji.

- Uczestnicy projektu wędrowali śladami starożytnych Rzymian po Neuss i Kolonii, gdzie można do dziś podziwiać resztki historycznych budowli - informuje Aurelia Kasprzak, nauczycielka języka niemieckiego i biblioteki w I LO. - Młodzież została podzielona na międzynarodowe grupy, w których pracowała nad rozwiązaniem zadań z kodami QR. Największe wrażenie na uczniach zrobiła katedra w Kolonii. Gotycka świątynia wpisana jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Katedra zachwyca swoją architekturą i rozmiarami.

W programie pobytu nie zabrakło też wizyty w Muzeum Górnictwa w Bochum, które posiada w swoich zbiorach ponad ćwierć miliona eksponatów i należy do największych muzeów tego typu na świecie. Uczestnicy projektu gościli też w Essen - stolicy Zagłębia Ruhry, gdzie zwiedzili, m.in., kompleks przemysłowy kopalni węgla - Zeche Zollverein wpisany na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Efektem prac projektowych młodzieży z Szubina były e-booki

- W czasie pobytu w Neuss uczniowie wykonywali mapę myśli związaną ze śladami starożytnych Rzymian oraz Żydów w Kolonii i Neuss - informuje Aurelia Kasprzak. - Było też spotkanie z burmistrzem i władzami miasta Neuss. Po spotkaniu udali się do parlamentu kraju związkowego Nadrenia Północna-Westfalia w Düsseldorfie. Tu młodzież zwiedziła budynek parlamentu, poznała system polityczny Niemiec oraz uczestniczyła w rozmowie z jednym z posłów partii rządzącej.

Na finał pobytu w Niemczech uczniowie ukończyli pracę projektową, której efektem są e-booki opisujące aktywności całego tygodnia. Po otrzymaniu certyfikatów potwierdzających udział w mobilności, wzięli jeszcze udział w spotkaniu z przedstawicielem Niemiec na Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa. Poruszono, m.in., temat wojny w Ukrainie, kryzysu węglowego oraz konieczności współpracy krajów Unii Europejskiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo