Młodzi ludzie, którzy zdecydują się na udział w zajęciach oddziału dziecięcego Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Barcinie, nie żałują. Zawsze znajdą tam coś, co ich zaciekawi.
<!** Image 2 align=right alt="Image 128690" sub="Kuba i Oskar, uczestnicy zajęć w barcińskiej bibliotece, z zainteresowaniem oglądali naszą gazetę. Fot. Szymon Cieślak
">O pracy w „Expressie Żnińskim” opowiedziała wczoraj uczestnikom bibliotecznych zajęć nasza dziennikarka Maria Warda. Dzieci usłyszały, między innymi, na czym polega dziennikarski fach, w jaki sposób pracuje się nad tekstami i fotografiami, także co dzieje się z gotowym artykułem zanim trafi do drukarni.
- Dziennikarz musi umieć zachować tajemnicę, starać się zdobywać wszelkimi sposobami, ale uczciwymi, informacje. Żeby dowiedzieć się, jak wygląda prawda, powinien iść w miejsce, o którym będzie pisał - mówiła Maria Warda.
Młodzi czytelnicy z Barcina byli ciekawi także w jaki sposób roznoszono informacje, kiedy na świecie nie było jeszcze gazet. Dla nich dawnymi czasami były te, w których nie używano na szeroką skalę telefonów komórkowych.
<!** reklama>- Kiedy nie było komórek, pisało się listy - stwierdził jeden z uczestników spotkania. Teraz czasami też tak jest. Jak padnie bateria w komórce, lub na koncie zabraknie pieniędzy, też jest krucho.
Na koniec Julia, Emilia, Kasia, Agata, Kuba i Oskar przeczytali wybrane artykuły w naszej gazecie, a potem losowali upominki. W sumie wczoraj do biblioteki na zajęcia przyszło 23 dzieci.
<!** Image 3 align=right alt="Image 128690" sub="Wszystkie dzieci na koniec spotkania z dziennikarzami „Expressu Żnińskiego” otrzymały upominki Fot. Szymon Cieślak
">Spotkanie odbyło się w ramach programu, który w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Barcin jest realizowany przez całe wakacje. Jego tytuł to: „Od glinianych tabliczek do e-booków”. W dziale dziecięcym uczestnicy spotykają się co wtorek i piątek w godzinach od 11 do 13. Zwykle rysują, kleją, mają także słodycze i napoje.
- Napisaliśmy program do Urzędu Marszałkowskiego pod tytułem „Od glinianych tabliczek do e-booków”, który otrzymał akceptację - powiedziała nam Stanisława Ciesielska z BPMiG w Barcinie. - Raz przychodzi do nas mniejsza grupa, innym razem większa. Średnio w każdym spotkaniu uczestniczy około trzydziestu osób.
W najbliższy piątek podczas zajęć dzieci wezmą udział w poranku filmowym. We wtorek za tydzień dzieci będą mogły wziąć udział w „Bajkowo-literackich milionerach”, a w piątek 21 sierpnia zajęcia plastyczne poprowadzi Jadwiga Dziurgiela. We wtorek, 25 sierpnia, uczestnicy będą tworzyli pieczątki z owoców. W ostatni piątek wakacji pójdą do Środowiskowego Domu Samopomocy w Barcinie, gdzie w czasie festynu na zakończenie kanikuły, poznają techniki tworzenia papieru ręcznie czerpanego.