kf
Paweł Relikowski
KAJAKARSTWO. Świetnie spisały się kajakarki bydgoskiego Zawiszy: Helena Wiśniewska i Sandra Ostrowska na mistrzostwach Europy U23 i juniorów w Belgradzie. Dwukrotnie sięgnęły po złoto.

W Belgradzie biało-czerwoni zdobyli sumie 15 medali. Młodzieżowcy, którzy wygrali klasyfikację medalową przed Włochami i Austrią - aż 9 złotych, 3 srebrne i brązowy. Dwa srebrne dołożyli juniorzy.

Wiśniewska, w tym sezonie - po słabszym starcie w wiosennych kwalifikacjach - została przez trenera Tomasza Kryka przeniesiona do kadry młodzieżowej.

Podopieczna Macieja Juhnke, odpowiedzialnego za kadrę młodzieżową, w Belgradzie pokazała, że wraca do wysokiej dyspozycji i ponownie aspiruje do osad seniorskich. Popularna „Helenka” najpierw - wraz z klubową koleżanką Sandrą Ostrowską, Martyną Klatt i i Julią Krajewską - pewnie wygrały finał K4 500 m, wyprzedzając prawie o sekundę Węgierki i Włoszki. Godzinę później kajakarka Zawiszy ponownie podpłynęła do linii startu, tym razem w finale jedynek na 500 m. I tym razem okazała się najszybsza, wyprzedzając o 0,5 sekundy Szwedkę Melinę Andersson oraz o ponad sekundę Słowaczkę Lisę Gamsjager. Więcej odpoczynku, bo 5 godzin, miały Ostrowska i Klatt przed drugim finałem – K-2 500 m. Polki prowadziły od startu i niezagrożone minęły metę z dużą przewagą nad Szwedkami i Czeszkami.

Srebrny medale zdobyli: kanadyjkarz Zawiszy Norman Zezuła, który w finale C1 200 m przegrał jedynie z Hiszpanem Paulo Graną oraz kanadyjkarz Astorii Adrian Kłos wraz z Gracjanem Michalakiem w C2 1000 m. Wygrała dwójka Ukrainy. Ogromnie z brązowego medalu cieszył się Juliusz Kitewski. Kanadyjkarz Zawiszy wraz z Krystianem Holdakiem w C2 500 m byli wolniejsi jedynie od Włochów i Hiszpanów. Należy podkreślić, że trzykrotnie mistrzynią Europy została kanadyjkarka Katarzyna Szperkiewicz wygrywając C1 200 i 500 m oraz C2 500 m.

Bardzo udany start zanotowali w mistrzostwach też kajakarze młodzieżowcy prowadzeni w tych zawodach przez bydgoszczanina Marka Głomskiego, stanowiący trzon kadry seniorskiej Ryszarda Hoppe. Dwa tytuły zdobył Jakub Stepun. Zwyciężył w K1 200 m i w K-2 500 m wespół z wychowankiem Włókniarza Chełmża Bartoszem Grabowskim (obecnie OKSW Olsztyn). Srebro zdobyła też czwórka na 500 m i Wiktor Leszczyński w K-1 500.

Pozostali reprezentanci klubów z Pomorza i Kujaw zajmowali miejska poza podium. Zawisza - juniorzy: Julia Kończal - Bohn - 6. w C2 200 m, Paweł Słowiński - 6. K2 500 m, Krystian Błoński - 7. K4 500 m, Oliwia Kordalska - 7. C2 500 m; Włókniarz Chełmża - juniorka: Zofia Więcławska - 7. K1 200 m i 8. K2 500 m; UKS Kopernik - U22: Weronika Marczewska - 6. K1 1000 m. ą