Udane kajakarskie mistrzostwa Europy. Mamy medale!

KF
Kajakarki bydgoskiego Zawiszy zdobyły w Monachium cztery medale mistrzostw Europy: Dominika Putto złoty i srebrny, a Katarzyna Kołodziejczyk dwa srebrne. W sumie biało-czerwoni sięgnęli aż po 15 krążków!

W lekkoatletyce mamy „Aniołki Matusińskiego”, w kajakach mamy „Atomówki Kryka”! Dopiero co w kanadyjskim Halifax polskie kajaki sięgnęły po 7 krążków - w tym 2 złote wywalczone przed podopieczne Tomasza Kryka w kajakowej czwórce i dwójce na dystansie 500 m. A teraz w Monachium Polki, nazwane przez komentatorów TVP Sport „Atomówkami Kryka” powtórzyły ten wyczyn, dokładając jeszcze wygraną w trzeciej olimpijskiej konkurencji - K1 500 m. A dokonała tego Anna Puławska, która płynęła też w złotej dwójce z Karoliną Nają oraz w czwórce, gdzie do tych dwóch zawodniczek dołączyły jeszcze zawiszanka Dominika Putto i Adrianna Kąkol.

W każdym z tych biegów zwycięstwo biało-czerwonych osad było przekonywujące i okraszone zostało „atomowym” finiszem. Putto zdobyła też srebro wraz z klubową koleżanką Katarzyną Kołodziejczyk (trener Maciej Juhnke) w sprinterskiej dwójce na 200 m, natomiast drugie wicemistrzostwo Kołodziejczyk zdobyła także w dwójce, lecz tym razem z Justyną Iskrzycką na dystansie 1000 m. Co ciekawe, każda z kajakarek wraca ze stolicy Bawarii z medalem. Iskrzycka zdobyła jeszcze drugie srebro w jedynce na 1000 m, a Marta Walczykiewicz sięgnęła po brąz w jedynce na 200 m. W sumie kajakarki zdobyły 7 medali: 3 złote, 3 srebrne i brązowy.

Złotym medalem mogą się też pochwalić kanadyjkarze. Zdobyli go w dwójce na 200 m Aleksander Kitewski, były reprezentant Zawiszy, wychowanek Pawła Baraszkiewicza obecnie pracującego w bydgoskim klubie, i Arsen Śliwiński w C2 200 m. Na drugim stopniu podium stanęli z kolei w C2 500 m Tomasz Barniak i Wiktor Głazunow oraz podopieczni bydgoszczanina Ryszarda Hoppe: Jakub Stepun i wychowanek Włókniarza Chełmża Bartosz Grabowski w kajakowej dwójce na 200 m, zaś na trzecim: w C2 500 m kanadyjkarki Julia Walczak i Sylwia Szczerbińska i w C1 200 m aktualny mistrz świata w tej konkurencji kanadyjkarz Oleksii Koliadych oraz doświadczony kajakarz Rafał Rosolski w K-1 5000 m.

Dwa krążki przypadły też kajakarzom z niepełnosprawnościami: srebro Mateuszowi Surwiło i brąz Karolinie Bronowicz. Polska wespół z Hiszpanią w klasyfikacji medalowej zajęła wysokie 3. miejsce za Węgrami - 17 krążków i Niemcami – 16..

A już od 31 sierpnia w węgierskim Szeged o medale mistrzostw świata powalczą młodzieżowcy i juniorzy, w tym reprezentanci Zawiszy, UKS Kopernik i Astorii Bydgoszcz oraz Włókniarza Chełmża.