Pomysłodawczynią akcji jest Anna Szefler z Bydgoskiego Alarmu Smogowego. BAS nieformalnie działa od 2018 roku, a jako stowarzyszenie od września 2019 roku. Obecnie liczy 6 członków.
-Zanieczyszczenia powietrza i skutki zmian klimatu są coraz bardziej widoczne - mówi Kamila Gawrońska-Dickson. - Smog, a w perspektywie już zapowiadana susza. Towarzyszy nam poczucie bezsilności, a jednocześnie przekonanie, że coś z tym należy zrobić. A najlepiej rozpocząć zmiany od najbliższego otoczenia.
-Działaczki BAS rozesłały więc maile do bydgoskich szkół, czy są zainteresowane, by wziąć udział w akcji "Dam ci tlen, a smog i CO 2 zjem". Odpowiedziały 32 placówki.
https://pomorska.pl/bydgoszcz-walczy-ze-smogiem-wegiel-nie-jest-mile-widziany/ar/c1-14610181
Uczniowie w ramach akcji będą sadzić na szkolnych podwórkach drzewa i krzewy oraz rośliny miododajne, głównie byliny i pnącza. Te ostatnie są bardzo ważne, bo zauważalne jest znaczne zmniejszenie populacji owadów zapylających takich jak pszczoły czy trzmiele.
- Nie udałoby się, gdyby nie pomoc wielu osób i instytucji - mówi Kamila Gawrońska-Dickson. - Bo nasz projekt był na początku zerobudżetowy - śmieje się.
I tak, Nadleśnictwo Żołędowo przekaże 2 tysiące drzew i krzewów. 2 tysiące roślin miododajnych udało się też pozyskać od firm ogrodniczych. Nasiona na tworzenie tzw. łąk antysmogowych przekazała Fundacja "Łąka".
Na szkolnych podwórkach mają też powstać warzywne ogródki. Tutaj z pomocą przyszedł Zespół Szkół Drzewnych, który przygotuje wysokie grządki i kompostowniki. Materiały do ich wykonania dostarczy z kolei tartak z ulicy Nowotoruńskiej.
Do akcji przyłączy się też Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego z ulicy Filmowej, a konkretnie uczniowie klasa architektury obrazu, którzy w profesjonalny sposób zaprojektują szkolne ogródki. Liceum Plastyczne przygotowuje stronę z pracami uczniów na tematy związane z ekologią oraz prezentację multimedialną dla wszystkich szkół biorących udział w projekcie do wyświetlania na korytarzach szkolnych, na telebimach.
Drzewa będą sadzone na przełomie marca i kwietnia, nasiona zaś siane w maju. - w proces sadzenie chcemy włączyć całe społeczności szkolne, czyli uczniów, ich rodziców i nauczycieli - wyjaśnia działaczka BAS. Wcześniej jednak uczniowie wezmą udział, specjalnie przygotowane przez Bydgoski Alarm Smogowy, ekologicznych lekcjach.
- Jeśli akcja się uda, niewykluczone, że rozszerzymy ją na przykład o przedszkola - zapowiada Kamila Gawrońska. - Ważne jest, by edukować młodych ludzi, zapalić ich do działania, to oni najbardziej odczują skutki zmian klimatycznych.
