Co piąty piętnastolatek ma za sobą ostre doświadczenia z alkoholem. - Czy mamy kłopoty z kupowaniem go? Żadnych - mówią bydgoskie nastolatki.
Alkopopy - słodkie, kolorowe drinki sprzedawane w małych buteleczkach, około 5 proc. zawartości alkoholu, po 3 do 6 zł. W Internecie gimnazjaliści chwalą je za poręczność i... rozgrzewającą siłę. - Można spożywać na przerwie, a nawet w czasie lekcji, gdy nauczyciel jest mniej czujny - piszą.
Światowa Organizacja Zdrowia co cztery lata przeprowadza badania zachowań zdrowotnych młodzieży szkolnej. 11-, 13- i 15-latki wypełniają ankiety. W Polsce zrobiono to po raz szósty. Wynika z nich, że alkopopy (alkohol+kultura pop) zna z doświadczenia 6 proc. 11-latków, 17 proc. 13-latków i 35 proc. piętnastolatków. Co piąty z nich upił się przynajmniej raz.
<!** reklama>Marcina, ucznia renomowanego gimnazjum, sama ankieta śmieszy, ale jej wnioski nie dziwią. - Mieliśmy z tego badania ubaw. Gdyby nauczyciele mieli poważnie podejść do tego, co tam pisaliśmy, musieliby od razu szkołę zamknąć - komentuje pytania o używki i uprawianie seksu.
Pytamy o dostęp do alkoholu. - U nas raczej pija się piwo - opowiada Marcin. - Za płotem mamy sklep. Nie ma tam kłopotu z kupowaniem alko czy piwa. Czasami ktoś się niby czepia, pyta o dowód, ale w końcu wystarcza jakiś bajer.
Marcin uważa, że nauczyciele często nie chcą zauważyć podchmielonego ucznia. - Wymiotującego „po spożyciu” na lekcji kumpla odesłano do domu. Bo poczuł się źle... - mówi szesnastolatek.
- Brak reakcji na takie wydarzenia jest absolutnie nie do przyjęcia - twierdzi Iwona Waszkiewicz, dyrektor Wydziału Edukacji Urzędu Miasta. - Uczniowie przekazują sobie wieści o przyzwoleniu na takie sytuacje i problem się roznosi. To jest trudne dla szkoły - trzeba wszcząć odpowiednie procedury, powiadomić policję, rodziców, ale nie wolno nad tym przechodzić do porządku dziennego.
Terapeuta Polskiego Towarzystwa Zapobiegania Narkomanii, Robert Rejniak, widzi problem szerzej. - Nawet to, że ze szkół zniknęły pielęgniarki, które powinny jako pierwsze diagnozować nietypowe zachowania uczniów, ma znaczenie. Pamiętajmy też, że nie ma kulturalnych drinków. Trafiają do nas nawet 13-latki po ostrym zatruciu alkoholowym. Po piwie przyszło picie na ostro...
Za nieprzestrzeganie określonych w ustawie o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi warunków sprzedaży napojów alkoholowych w roku 2010 cofnięto w Bydgoszczy 30 zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych.