Uczą Polaków jak oszczędzać. I zarabiają! Karolina Nowicka z Torunia na czele

Małgorzata Oberlan
Małgorzata Oberlan
Karolina Nowicka "Pani od oszczędzania" pochodzi z Torunia, ale od kilku lat mieszka w stolicy. Robi prawdziwą karierę w sieci, zdradzając patenty na oszczędzanie.
Karolina Nowicka "Pani od oszczędzania" pochodzi z Torunia, ale od kilku lat mieszka w stolicy. Robi prawdziwą karierę w sieci, zdradzając patenty na oszczędzanie. Instagram/Tik Tok/pixabay
Wiedzy o oszczędzaniu szukamy także w internecie. Tutaj prym wiodą porady instagramerek. Jedną z najpopularniejszych i najmłodszych jest 26-letnia Karolina Nowicka rodem z Torunia, czyli "Pani od oszczędzania".

Zobacz wideo: Wiosnę w Kujawsko-Pomorskiem mamy w środku zimy.

Karolina Nowicka ma 26 lat, pochodzi z Torunia, ale od kilku lat mieszka w Warszawie. Do stolicy przybyła jako 19-latka, na studia. Musiała też pracować, by się utrzymać. Oszczędzanie stało się więc dla niej koniecznością. Jesienią 2021 roku założyła na Instagramie profil "Pani od oszczędzania". Po niespełna roku miała już 60 tysięcy obserwujących, obecnie - ponad 80 tysięcy. A to przekłada się na pieniądze! Instagramerki zarabiają na współpracy z różnymi firmami, reklamie produktów etc. W jednym z wywiadów medialnych torunianka zdradziła, że już po niecałym roku zaczęła dzięki Instagramowi inkasować drugą, solidną wypłatę, obok tej z pracy zawodowej.

- Kurczę, wielkie pozytywne zaskoczenie. Chociaż... Karolina zawsze była przebojowa, charyzmatyczna, taka zdeterminowana. Byłyśmy wówczas dziećmi, więc żadna z nas tak by tego nie określiła, ale dziś można powiedzieć, że "wyrastała na kobietę sukcesu" - tak wspominają Karolinę jej koleżanki z czasów szkoły podstawowej (to była "Trójka" przy ul. Legionów w Toruniu). I nie kryją, że śledzą zarówno karierę koleżanki, jak i po prostu jej sposoby na oszczędzanie. Przydają się!

Fenomen "Pani od oszczędzania", czyli patenty atrakcyjnie sprzedane

- W 90 procentach moje rady to pomysły, które sama wprowadziłam w życie, kiedy przeprowadziłam się z Torunia do Warszawy i 9 zł za godzinę pracy w sklepie nie wystarczało mi na zbyt dużo. Wymyśliłam sobie studia zaoczne, więc musiałam się nakombinować – wspominała Karolina Nowicka w programie telewizji śniadaniowej TVN. Podkreślając, że ona osobiście oszczędza po to, by czuć się bezpiecznie; nie martwić się, gdy jak przydarzy jej się jakaś niespodziewana sytuacja, typu utrata pracy czy choroba.

Polecamy

"Żeby być osobą oszczędną, trzeba nauczyć się dobrych nawyków, dobrej organizacji i planowania"- powtarza Karolina Nowicka. To motto, które według 26-latki jest kluczem do racjonalnego zarządzania domowym budżetem. A konkretne patenty i rady? Zdradziła ich już bardzo wiele - na Instagramie, i na Tik Toku.

Zakupy? Najlepiej raz w tygodniu, z listą zakupową i po analizie gazetek promocyjnych.

Jedzenie? Tutaj "Pani od oszczędzania" na filmikach prezentowała już szereg patentów na to, jak przechowywać żywność, by nie wyrzucać resztek produktów. Poleca mrożenie, przechowywanie w odpowiednich pojemnikach, kreatywne gotowanie itp.

Odzież? Po pierwsze należy kupować te ubrania, których naprawdę potrzebujemy. Efektem regularnych przeglądów szafy natomiast powinno być wystawianie na sprzedaż (w sieci, a jakże!) tych sztuk odzieży, których nie nosimy. Zarabianie to też oszczędzanie!

Hobby i rozrywka? Tu też jest pole do oszczędności. Karolina Nowicka doradza przegląd subskrypcji i rezygnację z nieużywanych, przerzucenie się na biblioteki i e-booki, by zaoszczędzić na kupowaniu nowych książek, szukanie bezpłatnych atrakcji.

Galopujące w górę ceny energii i mediów? Tutaj znów influencerka ma konkretne rady, prezentowane na filmikach. Podpowiada, które urządzenia domowe "pożerają" najwięcej prądu, które warto wyłączać na noc czy przed wyjściem z domu etc.

Ostatnie porady Karoliny Nowickiej - jakże by inaczej przy okazji Bożego Narodzenia i wchodzenia w nowy rok - dotyczyły prezentów, celów finansowych na 2023 rok, negocjowania warunków zatrudnienia oraz planowania posiłków i zakupów.

Polecamy

Dla starszego pokolenia być może nie są to wszystko żadne nowości, tylko triki i nawyki, które znają od lat. Dla "zetek" jednak, czyli dwudziestokilkulatków z tak zwanego pokolenia "Z" to jednak cenne rady. Wielką zaletą jest forma, w jakiej Karolina Nowicka te patenty sprzedaje swoim rówieśnikom: atrakcyjna, dynamiczna, konkretna. To się podoba i przyciąga kolejne setki obserwatorów. "Nie skłamię, jeśli powiem, że był to najlepszy rok w moim życiu" - tymi słowami podsumowała rok miniony.

Nie tylko Karolina, czyli kto jeszcze uczy Polaków oszczędzania?

Nie tylko przebojowa torunianka cieszy się popularnością w sieci, udzielając porad oszczędnościowych. Wśród naprawdę wielu kont instagramowych, blogów i videoblogów kilka zasługuje na szczególna uwagę.

"Mojenawierzchu.pl - Beata od oszczędzania" - to nazwa internetowego bloga, profilu na Instagramie i Facebooku, na którym znajdziemy porady Beaty Singh. Na co dzień to współwłaścicielka indyjskiej restauracji w Gdyni, żona, mama. I osoba, która jeszcze dekadę temu, jak sama opisuje, była ostatnią, która nazwać można było specem od oszczędzania. Żyła ponad stan. Życie ją jednak mocno doświadczyło, uruchamiając najpierw zdolność do zaciskania pasa, a potem - kreatywność zmierzającą do przyciągania pieniędzy.

Beata uczy, jak planować budżet, oszczędzać na zakupach, przechowywać żywność, radzić sobie z rosnącymi ratami kredytów, mieścić się w napiętym domowym budżecie, jak "znacząco obniżyć rachunki za prąd" i nie tylko. Czym przyciąga? Autentycznością, pomysłowością, pozytywnym podejściem do życia. Radzi konkretnie, a liczba obserwatorów i dyskusji pod postami świadczy o tym, że trafiła w zapotrzebowanie.

"Stabilnafiansowo.pl" - to z kolei adres internetowego bloga Magdaleny. - Moja misją jest wspieranie kobiet i nie tylko, w budowaniu niezależności finansowej. Chciałabym, abyśmy my kobiety umiały i nie bały się rozmawiać o pieniądzach, by wiedza finansowa przestała być dla nas czymś skomplikowanym, oraz byśmy potrafiły racjonalnie zarządzać swoimi finansami i budowały stabilność finansową - tak przedstawia się ta specjalistka od finansów i bankowości. Magdalena radzi, jak zbudować poduszkę finansową, oszczędzać pieniądze, prowadzić budżet, a także "jak zarządzać swoimi pieniędzmi z głową i bez spiny, tak by nowe nawyki finansowe przybliżały Cię do realizacji Twoich marzeń i życiowych celów".

"Kobieta i pieniądze" - pod tym hasłem kryją się już nie tylko internetowe porady, ale cała organizacja edukacji: kursy online, wydana książka, blog. Założyła ją Dorota Nawrocka, ekspertka finansowo-bankowo. Przed Bożym Narodzeniem w kwestii prezentów ekspertka przypominała Polkom: "Ważne, abyś zdała sobie sprawę z tego, że podczas zakupów wydziela się w organizmie dopamina, tzw. hormon szczęścia. A gdy dołożysz do tego jeszcze fakt, że kupujesz prezenty świąteczne dla bliskich, to niestety racjonalne myślenie o stanie konta schodzi na dalszy plan". I radziła nie tylko planowanie wydatków, ale też kreatywność. - Domowy peeling cukrowy dla nastolatki lub mamy, pudełko na klocki z recyclingu świetnie wypełnią przestrzeń pod choinką i pozwolą zmieścić się w założonym budżecie - podpowiadała.

Polecamy nasze grupy i strony na Facebooku:

Banalne rady? Truizmy? Oczywiste oczywistości? Tylko pozornie. Popularność tego typu porad w internecie, wciąż rosnącą, świadczy tylko o tym, że wiedza o oszczędzaniu i zarządzaniu domowym budżetem jest nam potrzebna. Na dzieleniu się nią zyskuje ten, kto jest autentyczny, konkretny, pomysłowy, ale i atrakcyjny w przekazie.

Rok 2023 - kolejny, w którym na oszczędzanie jesteśmy skazani

Jak to jest z polskim oszczędzaniem i oszczędnościami? Z jednej strony starsze pokolenia lubią przed młodszymi chwalić się tym, jak radziły sobie choćby w ciężkich latach kryzysu lat 80. czy trudnym okresie transformacji ustrojowej. Z drugiej strony np. nawyków odkładania pieniędzy nie musi to oznaczać.

26 proc. Polaków nie posiada oszczędności, a 33 proc. w ogóle nie odkłada pieniędzy. Chociaż większość ankietowanych deklaruje, że ma zaoszczędzone pieniądze, to tylko 29 proc. z nich regularnie odkłada określoną kwotę. Blisko połowa oszczędzających przechowuje swoje zasoby finansowe w gotówce – to wyniki badania „Oszczędzanie w obliczu wysokiej inflacji” przeprowadzonego na zlecenie Banku Millennium latem 2022 roku.

Zaciskanie pasa w dobie inflacji stało się koniecznością. Na czym zaczęli oszczędzać rodacy? Z badania przeprowadzonego w sierpniu minionego roku wynikało, że po pierwsze cięli wydatki na rozrywkę, czyli wyjścia do kina czy restauracji (45 proc. badanych). W drugiej kolejności starali się oszczędzać na zakupach spożywczych oraz paliwie i transporcie (36 proc.). Kolejną kategorią zakupową, w której zaszły cięcia, stała się "odzież i obuwie" - wskazał ją co trzeci respondent. Natomiast na oszczędności w użytkowaniu mieszkania (np. ograniczanie zużycia energii czy wody) decydowało się 31 proc. ankietowanych. (Badania Payback Opinion Poll).

Co działo się dalej w minionym roku? Z jednej strony przed Bożym Narodzeniem rodacy wydali więcej np. na żywność niż rok wcześniej, ale biorąc pod uwagę inflacje, kupili tych bożonarodzeniowych przysmaków mniej. Oszczędzali też na prezentach. Częściej wybierali słodycze czy książki, rzadziej perfumy czy biżuterię.

W nowy rok natomiast rodacy weszli z obawami o to, czy kolejne miesiące inflacji wytrzymają ich domowe budżety. Jednocześnie jednak - z dalszymi postanowieniami oszczędnościowymi. robiąc zakupy natomiast, jak wynika z badań, staliśmy gotowi na coraz dalej idące kompromisy. Już mniejszą wagę przywiązujemy do marki produktu, ekologii czy lokalizacji sklepu. Zdecydowanie większą - to nie dziwi - do ceny i jej stosunku do jakości.

***

Jak te społeczne nastroje i trendy mają się do internetowej aktywności specjalistek od oszczędzania? Wszystko wskazuje na to, że ich popularność w 2023 roku będzie tylko rosła. Czy zainteresowanie opadnie, gdy inflacja przestanie dokuczać rodakom? Czas pokaże. Z pewnością tak pomysłowe i charyzmatyczne instagramerki jak choćby Karolina Nowicka z Torunia są w stanie przywiązać do siebie na dłużej odbiorców. W końcu sprytne patenty na to, jak zaoszczędzić pieniądze na koncie czy portfelu, mogą się przydać także w lepszych czasach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Uczą Polaków jak oszczędzać. I zarabiają! Karolina Nowicka z Torunia na czele - Nowości Dziennik Toruński

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski
Dodaj ogłoszenie