MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Uchodźcy z Ukrainy gościnny dom znaleźli u mieszkańców Białych Błot

Sławomir Bobbe
Sławomir Bobbe
W gminie Białe Błota przebywa już kilkuset uchodźców z Ukrainy.
W gminie Białe Błota przebywa już kilkuset uchodźców z Ukrainy. Arkadiusz Wojtasiewicz
Już kilkuset uchodźców z Ukrainy mieszka na terenie gminy Białe Błota. Pomaga samorząd, pomagają osoby prywatne.

Smaki Kujaw i Pomorza - sezon 4 odcinek 12

od 16 lat

Obecnie na terenie Gminy Białe Błota przebywa 201 osób w zbiorowych punktach kwaterunkowych zgłoszonych przez gminę do Wojewody Kujawsko-Pomorskiego oraz w przybliżeniu, 200 przyjętych prywatnie przez mieszkańców. Wskazana liczba jest dość ogólna z uwagi na brak szczegółowej ewidencji obywateli Ukrainy przebywających na prywatne zaproszenie u mieszkańców, ale szacunkowo można przyjąć, że na terenie gminy przebywa obecnie około 400 osób z Ukrainy. Numery PESEL zarejestrowało jednak o wiele więcej osób.

Zgodnie z przepisami ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terenie tego państwa przygotowanie i zabezpieczenie miejsc pobytu obywatelom Ukrainy jest zadaniem administracji rządowej, ale może być zlecone samorządom.

- Zgodnie z wydanym poleceniem przez Mikołaja Bogdanowicza, Wojewodę Kujawsko-Pomorskiego gmina Białe Błota zorganizowała zbiorowe miejsca kwaterunkowe w sołectwie Białe Błota dla 200 osób. Jednocześnie od początku wybuchu wojny w Ukrainie, Gmina Białe Błota utworzyła bazę danych mieszkańców, zgłaszających chęć przyjęcia u siebie obywateli Ukrainy – przekazał nam Dariusz Fundator, wójt gminy.

Rejestracja numerów PESEL dla obywateli Ukrainy

Według danych na dzień 25 kwietnia Gmina Białe Błota w systemie PESEL zarejestrowała 743 obywateli Ukrainy.

- Urząd Gminy, by uniknąć kolejek oczekujących, podzielił procedurę nadawania nr PESEL na dwa etapy. Pierwszy, to pomoc przy wypełnianiu wniosków o nadanie numeru PESEL. Niezbędnego wsparcia w tym zakresie udzielają tłumacze języka ukraińskiego. Jest również możliwość wykonania fotografii, jako załącznika do wniosku. W ramach drugiego etapu, wypełnione dokumenty razem ze zdjęciem obywatele Ukrainy składają już bezpośrednio w Urzędzie Gminy Białe Błota. Celem ułatwienia formalności wprowadzono telefoniczną możliwość umówienia wizyty – informuje Dariusz Fundator.

Dotacje z budżetu państwa na pomoc uchodźcom

Gmina Białe Błota otrzymała niemal milion złotych przeznaczonych na pokrycie kosztów pobytu uchodźców. Kwoty pochodzą z dwóch źródeł, jedno to dotacja z budżetu państwa przekazana przez wojewodę – ponad 66 tysięcy złotych. Drugie to dofinansowania z funduszu wsparcia uchodźców (zarządza nim Bank Gospodarstwa Krajowego) na kwotę niemal 900 tysięcy złotych. Z przyznanych dotacji i dofinansowania do dnia 25 kwietnia 2022 roku Gmina Białe Błota pokryła koszty zakwaterowania uchodźców w kwocie 555 tysięcy 908 złotych. Do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej na wypłatę jednorazowego świadczenia 300 złotych przekazano 112 tysięcy 914 złotych. Pozostałe środki przeznaczone na wypłatę świadczenia dla osób indywidualnych (przypomnijmy, to 40 złotych dziennie za zakwaterowanie i wyżywienie uchodźcy) w wysokości 207 tysięcy 520 złotych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo