O tym, jak ważna jest dbałość o zielone otoczenie, od lat przekonują zarówno naukowcy, jak i aktywiści na rzecz ochrony środowiska. I choć, jak często podkreślają ci ostatni, świadomość ekologiczna społeczeństwa rośnie, nadal jeszcze jest wiele do zrobienia. Dziś cegiełkę do walki o czyste środowisko może dołożyć każdy z mieszkańców Bydgoszczy. Dlatego zapraszamy w sobotę, 14 października na plac przez Centrum Handlowym Focus w Bydgoszczy. Od godz. 11 miejsce to zmieni się we wrzosowe pole. By otrzymać jedną z sadzonek wrzosów, należy przekazać minimum dziesięć plastikowych butelek lub co najmniej dwadzieścia nakrętek.
Ekoakcja w Bydgoszczy. Zapraszamy po 1000 wrzosów.
Za 10-20 butelek lub 20-30 nakrętek można otrzymać jedną roślinę. Osoby, które przekażą 21-30 butelek lub 31-60 nakrętek, otrzymają dwie rośliny. Tym, którzy przygotują 31-40 butelek lub 61-100 nakrętek, przekażemy trzy rośliny. Za 40 butelek i 101 lub więcej nakrętek wręczymy cztery rośliny doniczkowe.
Finał akcji „Bądź eko na Jesień” potrwa do godz. 17 lub do wyczerpania zapasów. Do rozdania mamy 1000 sadzonek roślin doniczkowych. Ważne jest, by odpady przekazane przez mieszkańców były czyste. Wymagana jest także pełnoletniość.
Bądź eko na Jesień. Ponad 100 tysięcy odpadów...
Ostatnia nasza ekoakcja miała miejsce w marcu. Wówczas mieszkańcy mieli okazję wymienić plastikowe butelki i nakrętki na sadzonki kwiatów i drzewek. Jak zwykle, bydgoszczanie nie zawiedli. Łącznie w ramach tej akcji zebraliśmy ponad 100 tysięcy nakrętek oraz niemal 2 tysiące butelek.
Tym razem do rozdania mamy wrzosy. Ta kojarząca się z jesienią roślina nie tylko ozdobi nasz dom i ogród, ale ma też właściwości lecznicze i... bogatą przeszłość.
Dawniej na obszarach, na których występował naturalnie wrzos był wykorzystywany np. do wyrobu mioteł, strzech, powrozów czy uchwytów narzędzi. Stanowił roślinę pastewną, a chrust wrzosowy używany był jako opał. Roślina ta służyła jako naturalny barwnik, ale też m.in. do wyrobu miodu, piwa, kwiaty wrzosowe dodawano też podczas produkcji wina. Wrzos jest używany obecnie m.in. z uwagi na właściwości lecznicze - przeciwzapalne, moczopędne, uspokajające. Stosuje się go przy schorzeniach dróg moczowych, chorobach nerek czy przewodu pokarmowego. Wykorzystywane jest również w kosmetyce.
Wrzos: jak o niego zadbać?
Wrzos jest rośliną odporną na mróz, a kwitnąć zaczyna w połowie sierpnia. Lubi słońce i miejsca osłonięte od wiatru. Służy im lekka, przepuszczalna gleba. Nie należy podlewać ich zbyt często i obficie, ale trzeba pamiętać, by jednocześnie nie doprowadzić do przesuszenia.
Tysiąc tych roślin będzie do odebrania już w sobotę, 14 października, przy CH Focus w Bydgoszczy. Celem akcji jest promocja ekologii i umocnienie świadomości ekologicznej wśród mieszkańców.
