W sobotę 12 października 2024 roku, zapraszamy wszystkich mieszkańców Bydgoszczy do wzięcia udziału w kolejnej edycji naszej ekologicznej akcji „Bądź eko na jesień”. To dobrze znane i cieszące się dużą popularnością wydarzenie, które za każdym razem przyciąga mnóstwo osób. W kwietniu odbyła się wiosenna edycja, z której fotoreportaż można obejrzeć w materiale poniżej.
Tak było na wiosnę
Warto ponownie przyjść na plac przed Centrum Handlowym Focus Bydgoszcz (od strony ul. Jagiellońskiej). Na mieszkańców czekać będzie 1500 sadzonek roślin doniczkowych - wrzosów. Aby je otrzymać, wystarczy przynieść plastikowe odpady. Co konkretnie będziemy zbierać? Od uczestników naszej akcji przyjmiemy:
- reklamówki i torby foliowe,
- plastikowe opakowania po środkach czystości i kosmetykach,
- plastikowe doniczki,
- plastikowe opakowania po żywności,
- plastikowe butelki
Opakowania muszą być czyste.
Każdy uczestnik będzie mógł odebrać maksymalnie 4 wrzosy.
Uwaga! Wymieniamy odpady tylko osobom pełnoletnim.
- 10-20 butelek lub opakowań - 1 sadzonka,
- 21-30 butelek lub opakowań - 2 sadzonki,
- 31-40 butelek lub opakowań - 3 sadzonki,
- od 41 butelek lub opakowań - 4 sadzonki.
Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 11.00, potrwa do wyczerpania zapasów lub do godz. 16.00. Poprzednie edycje naszej akcji "Bądź eko" cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem, więc sugerujemy nie zwlekać z przyjściem, aby zdążyć odebrać wrzosy.
Wrzosu właściwości moc
Dawniej na obszarach, na których występował naturalnie wrzos był wykorzystywany np. do wyrobu mioteł, strzech, powrozów czy uchwytów narzędzi. Stanowił roślinę pastewną, a chrust wrzosowy używany był jako opał. Roślina ta służyła jako naturalny barwnik, ale też m.in. do wyrobu miodu, piwa, kwiaty wrzosowe dodawano też podczas produkcji wina. Wrzos jest używany obecnie m.in. z uwagi na właściwości lecznicze - przeciwzapalne, moczopędne, uspokajające. Stosuje się go przy schorzeniach dróg moczowych, chorobach nerek czy przewodu pokarmowego. Wykorzystywane jest również w kosmetyce.
Wrzos jest rośliną odporną na mróz, a kwitnąć zaczyna w połowie sierpnia. Lubi słońce i miejsca osłonięte od wiatru. Służy im lekka, przepuszczalna gleba. Nie należy podlewać ich zbyt często i obficie, ale trzeba pamiętać, by jednocześnie nie doprowadzić do przesuszenia.
