https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Turysta nie zabłądzi na Pałukach

Maria Warda
Od wczoraj Zarząd Dróg Powiatowych montuje przy drogach biało-brązowe znaki turystyczne, informujące o najciekawszych miejscach Szlaku Piastowskiego.

Od wczoraj Zarząd Dróg Powiatowych montuje przy drogach biało-brązowe znaki turystyczne, informujące o najciekawszych miejscach Szlaku Piastowskiego.

<!** Image 2 align=right alt="Image 94717" sub="Od wczoraj przy wszystkich drogach powiatu żnińskiego, a nawet poza jego granicami, montowane są piękne, biało-brązowe tablice informujące o najciekawszych miejscach na Szlaku Piastowskim0 Fot. Szymon Cieślak">Czas nagli, bo 13 września rozpoczyna się Festyn Archeologiczny w Biskupinie, na który przyjadą turyści z całego kraju. W przedsięwzięciu obiecała pomóc Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, która ustawi znaki informacyjne przy drodze K-5 oraz Zarząd Dróg Wojewódzkich, który zamontuje je przy swoich traktach. - Znaki informujące, jak dojechać do Żnińskiej Kolejki Powiatowej, Muzeum Ziemi Pałuckiej w Żninie i do Biskupina będą usytuowane przy wszystkich drogach wylotowych ze Żnina – mówi Jacek Mazany, dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Żninie. - Mamy do ustawienia prawie 700 znaków. Chcemy uporać się z pracą jak najszybciej, aby turyści którzy przyjadą za tydzień na Festyn Archeologiczny do Biskupina, nie błądzili. Roboty rozpoczęliśmy wczoraj. Ich przebieg ze strony ZDP koordynuje Marek Szkatulski.

<!** reklama>Znaki wykonane przez firmę ERT-PLAST z Bydgoszczy są dwojakiego rodzaju. Ponad 220 dotyczy obsługi ruchu turystycznego. Informują o tym, jak dojechać do zabytkowych kościołów, w Brzyskorzystwi, Gąsawie, Skórkach, Żernikach, Ryszewie, Gościeszynie, Świątkowie, Niestronnie, a nawet Tarnowie Pałuckim w powiecie wągrowieckim. Turysta otrzyma także wiedzę, jak dojechać do Muzeum Archeologicznego w Biskupinie, Muzeum Kolejki Powiatowej w Wenecji i innych zabytkowych miejsc. Są wśród nich znaki mówiące także o zabytkach tak wielkich jak pałac w Lubostroniu i mniejszych dworkach oraz zabytkach przyrody. Druga grupa to znaki dotyczące tras rowerowych. Tych wyprodukowano około 460. Ich rozmieszczeniem ma się zająć żniński PTTK.

Całe przedsięwzięcie kosztować będzie około 251 tysięcy złotych. Projekt, finansowany w większej części z pieniędzy pozabudżetowych, powstał dzięki umowie partnerskiej pomiędzy starostwem, żnińskim PTTK oraz ZDP. Duża inicjatywą wykazali się tutaj Beata Gaik-Mazurek, wicestarosta, Agnieszka Filanowska, p.o. kierownika wydziału promocji w starostwie oraz Zdzisław Małecki, wiceprezes PTTK. Prace muszą być rozliczone do 12 listopada.

Z oznakowania trasy cieszą się przede wszystkim przewodnicy PTTK, którzy nieraz świecili oczyma przed turystami błądzącymi po grodzie Śniadeckich, nie wiedzącymi, jak dojechać do Biskupina czy dworca kolejki wąskotorowej. Takie sytuacje już się nie powtórzą.

Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski