Trzynasta emerytura, emerytura plus. Rząd przyjął projekt ustawy w sprawie "emerytura +". Świadczenia w wysokości 1100 zł brutto będą wypłacane w maju wraz z comiesięcznym świadczeniem. Kiedy zostanie wypłacone świadczenie? Kogo obowiązuje?

Prezydent we wtorek, 23 kwietnia, podpisał ustawę o jednorazowym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów.
Sejm uchwalił ustawę o emeryturze plus. Emeryci i renciści w 2019 roku otrzymają jednorazowe świadczenie w wysokości 888,25 zł na rękę.

Trzynasta emerytura

Partia Prawo i Sprawiedliwość już w lutym podczas swojej konwencji zapowiedziała wprowadzenie jednorazowego świadczenia jakim ma być trzynasta emerytura. We wtorek, 26 marca, projekt ustawy został przyjęty.

Rząd wprowadza zerowy PIT dla młodych. Od kiedy będzie obowiązywał?
Mama 4+. Emerytura dla matek przynajmniej czwórki dzieci [kiedy, wnioski, emerytura matczyna]

- Ten rok jest pierwszym rokiem od 30 lat, kiedy mamy potrójne działanie na rzecz emerytów. Pierwsze - to waloryzacja kwotowa. Drugi element to Emerytura+. Trzeci – jesienią obniżony PIT - powiedział po posiedzeniu rządu premier Mateusz Morawiecki. - Kiedy jedni szukają w Polsce dyktatury, my zwiększamy emerytury - dodał rymem szef rządu.

- To państwo odbudowaliście Polskę po II wojnie światowej, kładliście fundamenty pod wolną Polskę - zwrócił się do emerytów Mateusz Morawiecki. - To, że Polska dziś pięknie rozkwita, to również państwa zasługa. Dziękujemy - powiedział na konferencji.

- Kiedy jedni szukają w Polsce dyktatury, my zwiększamy emerytury - mówi premier Morawiecki.

Kto może dostać świadczenie? [kryteria, emerytura plus]

Na stronie KPRM możemy przeczytać komu należy się jednorazowe świadczenie. W dokumencie wymieniono:
"Rozwiązanie będzie zastosowane do emerytur i rent w systemie powszechnym, do emerytur i rent rolników, służb mundurowych, zasiłków i świadczeń przedemerytalnych, emerytur pomostowych, nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych, rent socjalnych oraz rent inwalidów wojennych i wojskowych."

Pieniądze na emerytury (emerytura plus, trzynasta emerytura)

Jak podkreśla premier jednorazowe świadczenie pieniężne dla emerytów zostanie sfinansowane w ramach wpływów do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, Funduszu Emerytur Pomostowych i Funduszu Pracy oraz w ramach środków pozostających do dyspozycji pozostałych dysponentów poszczególnych części budżetowych tj. części 29 - Obrona narodowa, części 37 - Sprawiedliwość oraz części 42- sprawy wewnętrzne, na 2019 rok" - możemy przeczytać w ocenach skutków regulacji projektu ustawy. Oznacza to, że do projektu dorzucą się również MON i MSWiA, które w swoim budżecie będą musiały znaleźć aż 890 mln zł. Eksperci twierdzą, że ministerstwa nie mają żadnych oszczędności, dlatego będą musieli przesunąć niektóre wydatki.

Jednorazowe świadczenie pieniężne zostanie wypłacone w maju. Nie trzeba będzie składać dodatkowych wniosków.

"Zwykli" emeryci dostaną świadczenie pieniężne z ZUS-u lub KRUS-u, jednak pieniądze dla emerytowanych funkcjonariuszy czy żołnierzy będą musiały wypłacić poszczególne ministerstwa.

Trzynastą emeryturę mają otrzymać również Ci, którzy dostają tzw. groszowe emerytury. W skrajnych przypadkach jednorazowe świadczenie może być wyższe niż standardowe wypłaty z ZUS. MON będzie musiał opłacić trzynastki dla żołnierzy, resort sprawiedliwości: dla funkcjonariuszy służby więziennej, a MSWiA - dla policjantów.

Jak poinformował resort rodziny, koszt netto jednorazowego świadczenia wyniesie ponad 8,68 mld zł.

Trzynasta emerytura - kiedy wypłata? [emerytura plus]

Świadczenie ma zostać wypłacone wszystkim uprawionym w maju. Nie trzeba składać dodatkowych wniosków, by je otrzymać.

Stop Agresji Drogowej, odc 7