23 grudnia 2019 r. rząd zdecydował, że dodatkowe świadczenie dla wszystkich emerytów i rencistów (tzw. „13” emerytura) będzie wypłacane corocznie. Rozwiązanie to jest realizacją obietnicy złożonej przez premiera Mateusza Morawieckiego w expose.
Dlaczego Trzynasta Emerytura może nie zostać wypłacona?
Aby trzynastki zostały wypłacone, niezbędne jest uchwalenie dodatkowego świadczenie przez Senat. Senatorowie chcą jednak do ustawy wprowadzić własne poprawki, co może skutkować tym, że trzynasta emerytura w ogóle nie zostanie wypłacona.
Po kilkumiesięcznej debacie na temat ustawy wprowadzającej na stałe dodatkowe świadczenie dla emerytów ostatnim etapem procesu jest przegłosowanie jej w Senacie. Pozorna formalność okazuje się problemem, a skutkiem zamieszania może być to, że trzynastki w ogóle nie trafią do kieszeń emerytów - informuje Fakt.pl.
Senatorom nie podoba się sposób, w jaki świadczenie to będzie finansowane. Rząd zastosował zdaniem wielu senatorów bowiem księgowy trick: pieniądze mają pochodzić z Funduszu Solidarnościowego. Nie ma tam jednak tak wielkich środków (koszt wypłaty trzynastek w tym roku to ok. 11,8 mld zł), więc Fundusz ten zaciągnie pożyczkę w Funduszu Rezerwy Demograficznej. A tę, od 2023 r. przez 10 lat spłacać będzie budżet państwa.
Czytaj także na naszej stronie
Przez wprowadzenie tej poprawki mogłoby się okazać, że trzynastki nie zostaną wypłacone, bo... w ustawie wtedy nie będzie wskazanego źródła finansowania tych świadczeń! Czyli nie wiadomo, skąd ZUS, KRUS czy zakłady emerytalne miałyby wziąć na to pieniądze.
Trzynasta Emerytura. Co na to PiS?
PiS zapowiada, ze w Sejmie odrzuci poprawki Senatu.
Przedstawiciele partii rządzącej mówią zapowiada, ze poprawki Senatu zostaną odrzucone w Sejmie. Oznacza to, że po głosowaniu w Sejmie, ustawa trafi do prezydenta i Trzynasta Emerytura trafi na konta Polaków.
