Trzy zawodniczki Artego Bydgoszcz zagrały w kadrze. Belgia, niestety, lepsza!

Tadeusz Nadolski
Martyna Koc z Artego wyszła na parkiet w pierwszej piątce
Martyna Koc z Artego wyszła na parkiet w pierwszej piątce Filip Kowalkowski
Belgia pokonała reprezentację Polski koszykarek 100:63 w ramach kwalifikacji do mistrzostw Europy 2017 r. Najlepszą zawodniczką ekipy Teodora Mołłowa była Ewelina Kobryn z 16 punktami.

Mecz w Namur w pierwszych minutach był bardzo wyrównany i żadna z drużyn nie potrafiła zdobyć większej przewagi. Dopiero po trafieniach Kim Mestdagh i Julie Vanloo Belgia prowadziła 16:10. Straty odrabiały jednak Justyna Żurowska-Cegielska i Ewelina Kobryn, dzięki czemu biało-czerwone przegrywały zaledwie dwoma punktami po 10 minutach rywalizacji.

Druga część meczu była jednak zdecydowanie lepsza dla gospodyń. W pewnym momencie zanotowały serię 15:0 i po trójce Antonii Delaere prowadziły nawet 39:24. Po pierwszej połowie rywalki naszej kadry wygrywały aż 45:28. Trzecią kwartę gospodynie rozpoczęły od serii 12:0 i po rzucie z dystansu Vanloo było już nawet 57:28. W ostatniej części meczu zespół trenera Philipa Mestdagha nadal grał świetnie w ataku, a Polki nie miały już szans na zmniejszenie dystansu. Po kolejnej trójce Vanloo rywalki miały już na koncie 100 punktów. Gospodynie w tym spotkaniu trafiły 10 trójek (na 23 próby) i wygrały rywalizację w asystach 21:4.

W składzie kadry znalazły się trzy zawodniczki Artego, w tym Julie McBride i Martyna Koc wyszły na parkiet w pierwszej piątce.

McBride zakończyła spotkanie z 9 punktami (26,04 min, 1 zb., 0 as.), ale trafiła zaledwie 2/7 za 2 i 1/5 za 3 oraz 2/2 za 1. Koc zdobyła 4 „oczka” (25,26 min, 1/2 za 2, 2/2 za 1, 3 zb.), a Aleksandra Pawlak w ciągu 5,27 min trafiła 1/2 za 2.

Silna skrzydłowa, Martyna Koc, tak podsumowała występ polskiej reprezentacji: - Mecz w porównaniu z meczem z Białorusią, rozpoczął się całkiem normalnie. Grałyśmy jak równy z równym. Z Białorusią szło nam z czasem jednak coraz lepiej, a tutaj było gorzej. Liczba strat była zbyt duża, niewspółmierna do przechwytów. Dzisiaj byłyśmy cieniem zespołu, który wygrał ostatni mecz. Świetna dyspozycja w ataku Belgijek sprawiła, że mecz zakończył się takim wynikiem.

Belgia - Polska 100:63(18:16, 27:12, 25:15, 30:20)

Polska: Kobryn 16 (1x3), Stankiewicz 14 (1), McBride 9 (1), Żurowska-Cegielska 8, Śnieżek 4, Kaczmarczyk 4, Koc 4, Idczak 2, Pawlak 2, Morawiec 0, Owczarzak 0, Skobel 0.

1. Belgia 2 3 171-139

2. Białoruś 2 3 132-136

3. Polska 2 3 128-156

Mecze do rozegrania w grupie G

24.02 Białoruś - Polska (16.20, TVP Sport), 19.11 Belgia - Białoruś, 23.11 Polska - Belgia. Awansują zwycięzcy 9 grup i 6 drużyn z drugich miejsc.