OPRAC.:
Łukasz Konstanty
Hanna Mazur zdobyła brązowy medal podczas ZIO młodzieży.
Hanna Mazur zdobyła brązowy medal podczas ZIO młodzieży. Fot. Yao Qilin/Xinhua News/East News
Hanna Mazur zdobyła brązowy medal młodzieżowych igrzysk olimpijskich w łyżwiarstwie szybkim na dystansie 1500 m. To trzeci krążek reprezentantów Polski w południowokoreańskim Gangwon.

Brązowy medal Hanny Mazur na dystansie 1500 metrów

Polka startowała w ostatniej parze, co stawiało ją w korzystnej sytuacji, ponieważ miała już przegląd sytuacji i wyników. Na torze zrealizowała ustaloną przez trenera i ojca taktykę, a na mecie cieszyła się jak ze złota.

- To był ostatni dystans, na jakim bym się spodziewała medalu. Kiedy jechałam do Korei, myślałam, że kolejność powinna być taka: mass start, 500 metrów, mikst i na końcu 1500, a tu mój pierwszy medal zdobyłam właśnie na tym ostatnim dystansie. To było bardzo niespodziewane. Myślałam, że będę szósta, siódma - powiedziała Mazur, która wywalczyła pierwszy w historii imprezy medal dla Polski w tej dyscyplinie sportu.

Trzeci medal Biało-Czerwonych w Gangwon

Zawodniczka była gwiazdą ubiegłorocznego Olimpijskiego Festiwalu Młodzieży Europy Friuli-Wenecja Julijska, gdzie zdobyła cztery medale w... short tracku: złoto, dwa srebra i brąz. Jest córką Witolda Mazura, wieloletniego reprezentanta Polski i trenera kadry w łyżwiarstwie szybkim. Jej mamą jest Agnieszka Ziemczonek, była narciarka i trenerka reprezentacji Polski w narciarstwie alpejskim.

W poprzednich dniach Anna Falkowska wywalczyła złoto w short tracku na 500 m, a Łukasz Łukaszczyk - brąz w skokach narciarskich.

Zmagania w Korei Południowej potrwają do 1 lutego. Bierze w nich udział ok. 1900 sportowców w wieku 14-18 lat, w tym 48-osobowa ekipa z Polski.