https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tryszczyn: powtórna ekshumacja?

Krzysztof Błażejewski
Wiadomo już, że na cmentarzu ofiar II wojny światowej w Tryszczynie prace ekshumacyjne w 1948 roku przeprowadzono niedokładnie.

Wiadomo już, że na cmentarzu ofiar II wojny światowej w Tryszczynie prace ekshumacyjne w 1948 roku przeprowadzono niedokładnie.

Wydobyte wówczas z ziemi szczątki 693 osób pochowano w różnych miejscach, głównie na cmentarzu Bohaterów na bydgoskim Wzgórzu Wolności.

W ubiegłym roku na wniosek m.in. Zbigniewa Kołakowskiego z Bydgoszczy, od lat starającego się wyjaśnić zbrodnie popełnione przez hitlerowców w Tryszczynie, Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa zdecydowała o przeprowadzeniu tam badań sondażowych. Jak wynika z ustaleń, znaleziono szczątki ludzkie.

<!** reklama>- Założyliśmy dwa wykopy na terenie cmentarza obejmujące około 3 proc. jego powierzchni - mówi prowadzący te prace archeolog Robert Grochowski. - W jednym z wykopów na całej powierzchni trafiliśmy na chaotycznie porozrzucane ludzkie kości, w całości i we fragmentach.

Zdaniem antropologów, część odnalezionych szczątków należy do osób w wieku 15-17 lat.

Po badaniach zmieniony został status tego terenu z miejsca pamięci narodowej na cmentarz ofiar terroru hitlerowskiego. Rada zaleciła, by w tym roku przeprowadzić kompleksowe prace sondażowe.

- Wniosek o przydział środkówzłożyliśmy wspólnie z Urzędem Gminy Koronowo - mówi Mieszko Klawikowski, sekretarz Wojewódzkiego Komitetu Ochrony Pamięci Wal i Męczeństwa w Bydgoszczy.

Czy poza ogrodzeniem cmentarza także mogą znajdować się kolejne szczątki? Czy i tam warto kopać? - Decyzja w tej sprawie jeszcze nie zapadła. Jest to teren prywatny - dodaje Mieszko Klawikowski.

W Tryszczynie między szosą z Bydgoszczy do Koronowa a Brdą w sierpniu 1939 r. wykopano rowy strzeleckie. Hitlerowcy wykorzystali je jako miejsce egzekucji i pochówku zwłok.

Masowe mordy rozpoczęły się 30 września 1939 roku i trwały około 10 dni. Zwłoki ekshumowano wiosną 1948 r. i złożono w specjalnie przygotowanym dole. 14 maja tego roku szczątki 693 ofiar uroczyście pochowano na cmentarzu Bohaterów na Wzgórzu Wolności w Bydgoszczy. Według oficjalnych szacunków, dalszych 700 ofiar miało spoczywać dalej na tryszczyńskich polach. Liczbę ofiar szacowano wówczas łącznie na 1200, 1400, nawet 2000.

Na początku lat 70. śledztwo w sprawie zbrodni przeprowadził delegowany do Okręgowej Komisji Badania Zbrodni Hitlerowskich wiceprokurator wojewódzki Edmund Pyszczyński. Jego konkluzją było m.in. ostateczne ustalenie liczby ofiar na 756 Polaków.

Wybrane dla Ciebie

Baśnie bez cenzury, satyra na miarę czasów i groza z kolejowych torów.

Baśnie bez cenzury, satyra na miarę czasów i groza z kolejowych torów.

Kobieta podtruwała współpracowników w bydgoskim szpitalu. Dostała pracę w innym

Kobieta podtruwała współpracowników w bydgoskim szpitalu. Dostała pracę w innym

Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski