Pierwsze roboty budowlane przy dworcu zlokalizowanym przy skrzyżowaniu ulic Mińskiej i Flisackiej ruszyły w czerwcu 2022 r. Przebudowa jest projektem realizowanym w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023.
– Obecnie trwają prace wykończeniowe na zewnątrz i wewnątrz obiektu. Ponadto są przeprowadzane wszelkie próby niezbędne do odbioru obiektu – informuje „Express Bydgoski” Agnieszka Jurewicz z Wydziału Współpracy z Mediami w Biurze Komercjalizacji, Komunikacji i Promocji PKP.
– Po zakończeniu tych prac i zrealizowaniu wszelkich niezbędnych odbiorów obiektu, dworzec zostanie udostępniony podróżnym. Planujemy uruchomienie dworca w wakacje – zapowiada. Wcześniej na miejscu wykonano szereg prac związanych z przebudową – wymieniono więźbę oraz poszycie dachowe, wstawiono nowe witryny oraz okna, a także przebudowano infrastrukturę techniczną.
Z danych publikowanych przez Urząd Transportu Kolejowego wynika, że w 2021 r. stacja Bydgoszcz Zachód obsługiwała średnio 20-49 pasażerów na dobę. Inwestycja jest w całości finansowane ze środków własnych PKP S.A. Koszt prac to 4,31 mln zł. Wykonawcą robót budowlanych jest Przedsiębiorstwo Remontowo-Budowlane AGAD z Torunia, a dokumentację projektową przebudowy dworca opracowała pracownia WK Architekci ze Swarzędza.
Nowocześnie, ale z historią
Przed rozpoczęciem prac ustalono, że historyczna bryła dworca Bydgoszcz Zachód zostanie zachowana. Zaplanowano renowację elewacji (nowa kolorystyka), stworzenie przed wejściem do poczekalni zadaszonego przedsionka oraz umieszczenie na zewnętrznej ścianie obiektu nowego zegara i podświetlanego napisu z nazwą stacji.
Poczekalnia będzie klimatyzowana. W budynku i jego otoczeniu zaprojektowano energooszczędne oświetlenie w technologii LED wraz z automatyką sterującą. Ocieplenie obiektu i montaż nowej stolarki okiennej oraz drzwiowej ma ograniczyć straty ciepła. Na miejscu nie zabraknie monitoringu.
Oprócz gablot z rozkładami jazdy, na dworcu będzie można zobaczyć elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów. Podróżni korzystający z poczekalni będą mogli odpocząć na ławkach z wyprofilowanym oparcie. W planie uwzględniono szereg udogodnień dla osób z niepełnosprawnościami: linie prowadzące z polami uwagi, oznaczenia w alfabecie Braille’a czy mapy dotykowe dworca.
Zobacz wideo: Bydgoszcz pomaga Ukrainie szykuje karetkę, która pojedzie na front
