Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ruszyła rewitalizacja placu Kościeleckich w Bydgoszczy. Na miejscu trwają pierwsze prace

Jarosław Więcławski
Jarosław Więcławski
Pierwsze prace na placu Kościeleckich rozpoczęły się w drugiej połowie maja.
Pierwsze prace na placu Kościeleckich rozpoczęły się w drugiej połowie maja. Tomasz Czachorowski
W maju ruszyła rewitalizacja placu Kościeleckich w centrum Bydgoszczy. Miejsce po zmianach ma być bardziej estetyczne i zielone. Koniec wszystkich prac planowany jest w czerwcu 2024 roku.

Aktualnie na miejscu trwają prace budowlane związane z centralną, zieloną częścią placu. – Do tej pory została wykonana większość robót rozbiórkowych i demontażowych na terenach zielonych oraz zabezpieczenia istniejącej zieleni. W najbliższym czasie będą kontynuowane roboty związane z tą częścią zadania – dalsze rozbiórki i demontaże, niwelacja terenu, korytowanie pod wewnętrzne „ścieżki pakowe” oraz roboty związane z wykonaniem instalacji sanitarnych i elektrycznych – informuje „Express Bydgoski” Marta Stachowiak, rzeczniczka prasowa prezydenta Bydgoszczy.

Za prace odpowiada firma Czill z Bydgoszczy, która w przetargu przedstawiła najkorzystniejszą ofertę. Wartość podpisanej w maju umowy to 9,25 mln zł. Prace rewitalizacyjne zakończą się latem przyszłego roku. Na zadanie miasto uzyskało 5 mln zł dofinansowania w pierwszej edycji Programu Inwestycji Strategicznych Polski Ład. Początkowo planowano wydać na zadanie 5,5 mln, ale gdy w dwóch przetargach ceny były wyższe, Rada Miasta w kwietniu zdecydowała się zwiększyć środki, jakie Bydgoszcz przeznaczy na inwestycję. Prace będą wiązały się ze zmianami w organizacji ruchu.

Pierwsze prace na placu Kościeleckich rozpoczęły się w drugiej połowie maja.
Pierwsze prace na placu Kościeleckich rozpoczęły się w drugiej połowie maja. Tomasz Czachorowski

– Na przełomie lipca i sierpnia planowane jest rozpoczęcia roboty w pasie drogowym po północnej stronie placu. Wprowadzenie zmian w organizacji ruchu planowane jest od połowy lipca 2023 r. Aktualnie projekt tymczasowej organizacji ruchu jest uzgadniany w Zarządzie Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy. Poinformujemy, gdy zmiany będą ostatecznie ustalone – przekazuje Marta Stachowiak.

Prace będą przebiegać tak, aby kasztanowce zostały zachowane w jak najlepszej formie. Murki oporowe, podnoszące poziom placu, zostaną obniżone, a spady obsadzone roślinami. Według planu nawierzchnie alejek wyłożone zostaną materiałem mineralnym, dobrze przepuszczającym wodę. Plac ma zyskać nowe oświetlenie, a szpaler kasztanowców zostać uzupełniony.

Dwa w jednym

Równolegle realizowane będą prace związane z przebudową infrastruktury kanalizacyjnej zlecone przez MWIK. Ich głównym celem jest budowa podziemnego zbiornika do gromadzenia wód deszczowych, który ma rozwiązać problem zalewanych ulic. Zgromadzona woda będzie wykorzystana do podlewania okolicznej zieleni w czasie braku opadów. Zadanie realizowane jest w ramach większego projektu – zakończenie całości planowane jest w grudniu 2023 r.

– W ramach zadania pn. „Rewitalizacja Placu Kościeleckich” prowadzone będą wyłącznie roboty związane z przebudową kanalizacji deszczowej w zakresie sieci i przyłączy zlokalizowanych w pasach drogowych. Wykonywane będą one (jak całość inwestycji) w dwóch etapach realizacyjnych:

  • I etap – północna nitka (w jezdni od strony kościoła) – roboty na tym odcinku planowane są do zakończenia we wrześniu br.;
  • II etap – południowa nitka – roboty rozpoczną się w lutym 2024 r., zakończą w kwietniu 2024 r.

Przedmiotowe zadanie wykonywane będzie w dwóch etapach realizacyjnych w celu umożliwienia prowadzenia jednocześnie robót związanych z przedmiotowym zadaniem oraz z robotami prowadzonymi przez MWiK, związanymi z wykonaniem zbiornika retencyjnego w zachodniej części placu centralnego – tłumaczy rzeczniczka prasowa prezydenta Bydgoszczy.

Pierwsze prace na placu Kościeleckich rozpoczęły się w drugiej połowie maja.
Pierwsze prace na placu Kościeleckich rozpoczęły się w drugiej połowie maja. Tomasz Czachorowski

Rewitalizacja zakłada ułożenie na jezdniach nowej nawierzchni asfaltowej. Stanowiska postojowe zabrukowane będą kamienną kostką. Odcinki przyległych ulic, z których nie korzystają autobusy otrzymają nawierzchnię z bruku. Chodniki będą przebudowane zgodnie z historycznym wzorem. Zastosowane zostaną płytki układane w karo oraz kamienne opaski.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera