Modernizacja zabytkowego gmachu przy ul. Traugutta w Bydgoszczy
Postępują prace podczas przebudowy gmachu Bydgoskiego Zespołu Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych na Szwederowie. Wykonawca zrealizował już jedną trzecią zakresu inwestycji. Stopień zaawansowania w poszczególnych pomieszczeniach jest mocno zróżnicowany. Część z nich czeka już tylko na ułożenie wykładzin i ostateczne malowanie.
Dzięki nowej inwestycji obiekt zostanie dostosowany do funkcjonowania dwóch mniejszych placówek, które według założeń, mają otoczyć wychowanków jeszcze lepszą opieką. Zgodnie z nowymi przepisami, placówki opiekuńczo - wychowawcze nie powinny posiadać oddziałów większych niż 14-osobowe.
Koniecznie przeczytaj:Zakończono prace przy rewitalizacji Starego Fordonu. Tereny sportowo-rekreacyjne są już gotowe
Dzięki pozyskaniu dodatkowych środków z funduszy centralnych, przygotowywany jest II etap inwestycji związany z remontem konserwatorskimi i modernizacja dachu. W pierwszej kolejności powstaje niezbędna dokumentacja projektowa. Następne zlecone zostaną prace budowlane. Zakończenie wszystkich prac planowane jest wiosną przyszłego roku.
Budynek z historią w tle. To tu powstał pierwszy Dom Sierot w Bydgoszczy
Obiekt na bydgoskim Szwederowie powstał w latach 1905-07. Ufundował go radny Heinrich Dietz, który w swym testamencie ustanowił fundację na rzecz budowy domu sierot. Obok domu mieszkalnego wzniesiono osobny budynek mieszczący sale zabaw, gimnastyczną oraz pomieszczenia gospodarcze. Na potrzeby domu miasto przekazało przyległy teren o powierzchni 2 ha z przeznaczeniem na ogród warzywny i sad. Był to pierwszy Dom Sierot w Bydgoszczy. Budynek prawie przez cały okres użytkowany był z myślą o opiece nad dziećmi, które straciły rodziców.
W okresie okupacji hitlerowskiej Niemcy urządzili w budynku siedzibę dla organizacji Hitlerjugend. W 1996 roku w ramach obchodów jubileuszu 650-lecia Bydgoszczy, na murze ogrodzenia umieszczono tablicę pamiątkową dedykowaną pamięci H. Dietza.
