Praca w małych grupach, nauka na odpowiednim poziomie, poprzedzona testem kompetencji - w taki sposób młodzież chce uczyć się języków obcych.
<!** Image 2 align=right alt="Image 126778" sub="Zajęcia językowe nie muszą ograniczać się tylko do podręczników, najlepsza jest nauka poprzez zabawę Fot. Language Point">W ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki Zarząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego dofinansuje 33 projekty, zakładające przeprowadzenie szkoleń zawodowych, kursów języka angielskiego i programów komputerowych. Takie wsparcie finansowe umożliwi wielu mieszakńcom uczestnictwo w warsztatach i szkoleniach. Wśród placówek, które otrzymają wsparcie, znalazła się Szkoła Języków Obcych Language Point z Kcyni, która przygotowała projekt pod hasłem „Język moją przepustką do kariery - nauka języka angielskiego oraz doradztwo zawodowe kierowane do młodzieży licealnej z gminy Kcynia” i otrzymała dofinansowanie w wysokości 37 290 złotych. Program skierowany jest do młodzieży w wieku od 16 do 18 lat z terenu gminy Kcynia. Utworzonych zostanie 5 grup 8 osobowych, czyli łącznie z bezpłatnej nauki skorzysta 40 osób.
- Rekrutacja już się właściwie zakończyła i muszę przyznać, że zainteresowanie było bardzo duże. Młodzież chce się uczyć języków, ale nie ma do tego odpowiednich warunków. Uczniowie narzekają na to, że w szkołach często zmieniają się nauczyciele i brakuje grup z podziałem na naukę na odpowiednich poziomach - mówi Alicja Kurasz, właścicielka szkoły Language Point, która poprowadzi darmowe kursy już od sierpnia.
- Taki sposób nauczania to rozumiem. W szkole, niestety, często zmieniają się nauczyciele i mało tego, prawie po każdej takiej zmianie zaczynamy naukę od podstaw, w ten sposób tracimy tylko cenny czas i nie wykraczamy poza pewnien obszar wiedzy - potwierdzają uczniowie.
<!** reklama>Dodatkowo młodzież, która lada moment będzie musiała podejmować decyzje dotyczące swojej przyszłości, skorzysta również z doradztwa zawodowego. Odbędą się również spotkania z psychologiem i zajęcia poznawcze.
- Uczniowie zapoznają się również z możliwościami, z jakich mogą skorzystać, często ich wiedza na ten temat jest znikoma - mówi Alicja Kurasz.
- A jeżeli nam się uda i w przyszłym roku też otrzymamy dofinansowanie, to będziemy oczywiście kontynuować nasz projekt - dodaje.
Wcześniej dofinansowania otrzymały również Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Olszewki i Lubaszcza na program „Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Olszewce centrum edukacji na wsi dla młodych i starszych” (47 754 złotych), Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie na projekty „Nowa Akademia Leaderów - lokalne grupy działania na zachód od Wisły”(46 885 złotych ) i „Nasze kulinarne dziedzictwo - naszą szansą na lepszą przyszłość”(49 644 złotych) oraz Fundacja „Partnerstwo dla Krajny i Pałuk” na realizację programu „Zasoby naturalne i kulturowe szansą rozwoju doliny Noteci (49 883 złotych).