Od średniowiecza z wieży toruńskiego Ratusza słychać było muzykę. W grudniu usłyszymy ją znów, zagra ją dla nas dwanaście dzwonów.
O tym, że z wieży Kościoła Mariackiego w Krakowie co godzinę trębacz wysyła na cztery strony świata dźwięki hejnału, wie każde dziecko w Polsce. Tymczasem Toruń wcale starej stolicy pod tym względem nie ustępował, u nas również na wieży się grało, a nawet i śpiewało!
- Wiemy, że w XVIII wieku cztery osoby dwa razy dziennie grały hejnał na instrumentach dętych - mówi dr Michał Targowski, historyk z UMK. - To nie wszystko, w nocy na wieży byli również strażnicy, którzy co godzinę śpiewali.
Hejnał rzecz jasna był odgrywany od początków dziejów Torunia. Poza normalnymi koncertami, był grany również przy specjalnych okazjach, jak choćby w 1595 roku, gdy hejnalista w ten sposób uczcił narodziny królewicza Władysława Wazy.
Nie wiadomo już, jaka to była melodia, współczesny hejnał Torunia powstał w dwudziestoleciu międzywojennym, a funkcję muzycznej wizytówki miasta dzieli z pieśnią flisaczą, której nie tak dawno można było jeszcze stojąc po wieżą posłuchać. Dźwięk nie był już taki jak przed wiekami, bo wrażliwych na tatarskie strzały żywych trębaczy zastąpiły znacznie bardziej pod tym względem odporne automaty.<!** reklama>
- Są to głównie komputery, które mają w swojej pamięci zapisane pliki muzyczne - mówi Leszek Kątnik z firmy Tugal produkującej m.in. takie urządzenia. - Można je tak zaprogramować, by o dowolnej porze zagrały dowolną melodię. Do wież najlepiej oczywiście pasują trąbki i dzwony, ale za pomocą maszyn można odtworzyć każdy utwór muzyczny.
W tej chwili na toruńskiej starówce honoru hejnalistów broni tylko kościół garnizonowy pw. św. Katarzyny, z którego wieży automat odtwarza melodie różnych pieśni religijnych. Niebawem będzie miał konkurenta.
- Pod koniec września pracownicy gdańskiego Muzeum Zegarów Wieżowych zajmą się konserwacją mechanizmu naszego zegara ratuszowego - mówi Bogusław Uziembło, wicedyrektor Muzeum Okręgowego w Toruniu.
- Remont będzie trwał do grudnia.
W czasie renowacji wskazówki ratuszowe będzie poruszało urządzenie zastępcze, a jego oryginalny mechanizm wróci z Gdańska z kilkoma niespodziankami. Jedną z nich będzie połączony z zegarem carillon, którego 12 dzwonów ma dać koncert w 777. rocznicę lokacji Torunia, czyli 28 grudnia br.