Zobacz wideo: Historyczne uruchomienie nowej linii tramwajowej w Bydgoszczy - ul. Kujawska
Adam Gajewski z bydgoskiego MCK, tym razem zainspirowany legendą o hejnale mariackim, na czas zarazy w „czerwonej strefie” proponuje akcję pod hasłem „Hejnał: siła od zaraz!”.
Hejnał zawsze dodawał sił
- To tradycja sięgająca wieków średnich, że póki żyjemy, hejnalista gra! Hejnały od zawsze miały pokrzepiać, przywracać siły obrońcom miast i ich mieszkańcom. Idea „trębacza podtrzymującego ducha miasta” jest toposem, czytelnym elementem kulturowego dziedzictwa Europy - mówi Adam Gajewski.
Bydgoszcz swój hejnał ma - skomponowany w 1946 r. przez prof. Konrada Pałubickiego w ramach konkursu ogłoszonego z okazji obchodów 600-lecia miasta, odgrywany był z wieży kościoła Klarysek. Teraz Adam Gajewski proponuje, by hejnał bydgoski odegrał swą rolę w boju z koronawirusem.
Dlatego w sobotę (17.10.), czyli pierwszego dnia obostrzeń „czerwonej strefy” w Bydgoszczy, w samo południe, hejnał bydgoski zabrzmiał z wieży, ale tej na Wzgórzu gen. Henryka Dąbrowskiego, czyli zabytkowej Wieży Ciśnień Muzeum Wodociągów. Hejnał - na cztery strony świata - nie przez przypadek zagrał Stanisław Karczewski, trębacz Orkiestry Muzyków Bydgoskich „Emband”. Z kolei w niedzielę (18.10.) Marcin Ściesiński na trąbce i Łukasz Rafiński na werblu - również muzycy „Embandu” - odegrali hejnał bydgoski na skrzyżowaniu ulic Królowej Jadwigi, Dworcowej i Fredry.
25-letni „Emband” dla Bydgoszczy w czerwonej strefie
- Do współpracy w pierwszej kolejności zaprosiliśmy Ewę Barbarę Makulę – ducha sprawczego Orkiestry Muzyków Bydgoskich „Emband”. Zespół właśnie przygotowuje się do świętowania jubileuszu 25 lat istnienia, ale pandemia spowodowała, że planowany w Filharmonii Pomorskiej koncert prawdopodobnie się nie odbędzie. Można jednak świętować inaczej – dyrygentka „oddaje” miastu, objętemu czerwoną strefą swoich trębaczy - wyjaśnia Adam Gajewski.
Trębacze, muzycy, didżeje - łączcie się w hejnale!
Orkiestra „Emband” ma w swym składzie sześciu trębaczy, ale nie tylko oni mogą codziennie wykonywać hejnał bydgoski w najróżniejszych, nieoczywistych miejscach: z dachów budynków, między blokowiskami, pod szpitalami, na placach, ulicach...
- Niechaj hejnał bydgoski zawędruje na osiedla, każdego dnia grany na żywo. Akcję może wesprzeć każdy zainspirowany jej ideą trębacz, muzyk czy didżej. Wystarczy danego dnia, w południe, przygotować publiczne wykonanie hejnału bydgoskiego. Mile widziane rejestracje, filmiki, nagrania, które będziemy zamieszczać m.in. na fanpage MCK - informuje Adam Gajewski.
Nagrania można przesyłać do MCK poprzez Facebook lub na e-maila: [email protected]
Pomysłodawca przedsięwzięcia „Hejnał: siła od zaraz!” liczy, że oprócz Bydgoszczy z czasem do akcji dołączą także inne miasta, mające swój hejnał.
