108 lat temu minister wyznań Prus wydał decyzję o budowie kościoła dla Polaków katolików w Bydgoszczy na Przedmieściu Poznańskim. W ten sposób zapoczątkowano oficjalnie wznoszenie świątyni pw. Św. Trójcy. Jej budowę ukończono trzy lata później.
Gorszyciel przyjechał
Osiem dekad temu do Bydgoszczy przyjechał wybitny pisarz i tłumacz, z zawodu lekarz, Tadeusz Boy-Żeleński. W Teatrze Miejskim wygłosił odczyt o literaturze francuskiej i twórczości George Sand. Wieczorem pisarz uczestniczył w bankiecie na jego cześć wydanym w Klubie Polskim, mieszczącym się w domu przy Gdańskiej. Przeciwnicy, a zwłaszcza przeciwniczki „gorszyciela” próbowały zablokować drzwi do teatru.
9 grudnia 1957 roku jadący ul. Dworcową tramwaj linii 1 nie wyhamował przed skrzyżowaniem z ul. Gdańską i przejeżdżając zwrotnicę, z impetem wbił się w kiosk „Ruchu” ustawiony przed hotelem „Pod Orłem”. Nikt nie odniósł obrażeń.
Od dziś Bydgoszcz pływa!
55 lat temu nastąpiło oddanie do użytku krytego basenu „Astorii”, pierwszego takiego obiektu w mieście. Przecięcia wstęgi dokonał przewodniczący Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej, poseł Aleksander Schmidt.
Przed 46 laty do Bydgoszczy przyjechała goszcząca w Polsce delegacja Partii Pracujących Wietnamu z wicepremierem DRW Nguyenem Duy Trinhem. Goście wzięli udział w wiecu przyjaźni w Zakładach Naprawczych Taboru Kolejowego.
9 grudnia 1983 roku na niestrzeżonym przejeździe kolejowym w Zalesiu pod Bydgoszczą motocyklem pod pociąg wjechał, ponosząc śmierć na miejscu, Bolesław Bonin
- jeden z najlepszych żużlowców w historii tego sportu w Bydgoszczy.
9 grudnia 1970 roku przy ul. Szubińskiej został oddany do użytku wiadukt ponad torami kolejowym, wiodącymi do Inowrocławia.