W Gorzuchowie osunęła się skarpa i przysypała trójkę dzieci. Ich matka zdołała odkopać dwie 8-letnie bliźniaczki. Ich 12-letniego brata nie udało się uratować.<!** Image 2 align=none alt="Image 216060" sub="Takich niebezpiecznych miejsc jak to urwisko w Gorzuchowie w gminie Świecie jest dużo. Warto dopilnować, by nie były traktowane jako miejsca zabaw, Lekceważenie niebezpieczeństwa może doprowadzić do tragedii / Fot. Archiwum Policji
">
Do zdarzenia doszło w godzinach popołudniowych podczas spaceru 39-letniej mieszkanki Gorzuchowa i czwórki jej dzieci.
- Gdy dzieci się bawiły, ich matka spuściła je z oczu dosłownie na pół minuty - mówi sierżant Anita Zielińska z Komendy Powiatowej Policji w Chełmnie. - Wtedy kobieta usłyszała hałas. Gdy wróciła na miejsce zobaczyła, że zasypany jest jej najstarszy 12-letni syn oraz 8-letnie bliźniaczki.
Dziewczynkom nic się nie stało, bo matce udało się je szybko uwolnić z piaskowej pułapki. Ich brat, mimo kilkudziesięcio reanimacji, zmarł.
W powiecie świeckim takich miejsc jak urwisko w Gorzuchowie jest wiele. Szczególnie w pobliżu Wysoczyzny Świeckiej, przedzielonej w wielu miejsca parowami o bardzo stromych zboczach. Niestety, wciąż są one ulubionym miejscem zabaw dzieci miejscowych i tych, które w okolicznych wsiach spędzają wakacje. Występujące coraz częściej anomalie pogodowe czynią z tych tak zwanych piaskownic bardzo niebezpieczne pułapki.
Zabawy w takich miejscach nie są jedynymi niebezpieczeństwami czyhającymi na dzieci podczas wakacji szkolnych. -Od kilku lat w miesiącach letnich obserwujemy znaczny wzrost zdarzeń z udziałem małoletnich - mówi Marek Rydzewski, rzecznik świeckiej policji. -Młodzi ludzi nie tylko padają ofiarami przestępstw, często też stają się ich sprawcami. W 2012 roku podczas dwóch wakacyjnych miesięcy - w lipcu oraz sierpniu - w powiecie świeckim odnotowano 19 przypadków łamania prawa z udziałem małoletnich. W momencie rozpoczęcia roku szkolnego ta liczba gwałtownie spada. Co ciekawe, najczęściej odnotowywanymi przypadkami w tej grupie wiekowej jest łamanie zapisów Ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi oraz jazda na rowerze lub skuterze w stanie po spożyciu alkoholu. W dalszej kolejności są przypadki uszkodzeń ciała i przestępstwa związane z posiadaniem i używaniem narkotyków. <!** reklama>
- Aby zminimalizować liczbę zdarzeń z udziałem nieletnich, nasze patrole w okresie letnim pojawiają się szczególnie często właśnie w takich miejscach, gdzie tradycyjnie gromadzi się młodzież - mówi Marek Rydzewski.