1703: w czasie wojny północnej do Bydgoszczy wszedł oddział 600 żołnierzy szwedzkich, którzy na trzy tygodnie rozlokowali się w klasztorze bernardynów.
1774: uroczyście otwarto nowo zbudowany Kanał Bydgoski. Ruch na nim zapoczątkowano jednak dopiero we wrześniu tego roku.
1914: otwarto dom sierot przy obecnej ul. Chodkiewicza w budynku wzniesionym według projektu Alberta Schuetzego z inicjatywy Towarzystwa Dobroczynności dla Opieki nad Sierotami. W 1920 roku budynek przejął magistrat Bydgoszczy i urządził placówkę nazwaną Internatem Kresowym, działającą do 1936. Po II wojnie budynek służył Milicji Obywatelskiej, obecnie mieści się w nim oddział prewencji policji.
1925: rozpoczęła produkcję Fabryka Błon i Papierów Fotograficznych „Agfa”, którą przy w Bydgoszczy przy ulicy Garbary uruchomił Marian Dziatkiewicz. Po II wojnie zakład znacjonalizowano i wszedł on w skład zakładów „Foton”.
1936: do tragicznego wypadku doszło na Brdzie w pobliżu gazowni przy ul. Jagiellońskiej. Ósemka wioślarska BTW najechała na kajak, w którym znajdował się 47-letni mężczyzna z dwoma synami. Jeden z nich, uderzony dziobem łodzi, zmarł. Równo pół roku później sternik łodzi BTW, Hieronim C. został przez sąd uniewinniony.
1937: w południe wszystkie jednostki bydgoskiej straży pożarnej przy pomocy żołnierzy ze stacjonującego w mieście pułku piechoty ruszyły gasić wielki pożar lasu w okolicach Rynkowa. Akcja trwała do wieczora. Spaliło się 1300 mórg lasu, straty wyniosły 130 tys. zł.
1947: po raz drugi do Bydgoszczy przybył prymas Polski, kardynał August Hlond, tym razem z dwudniową wizytą w towarzystwie kardynała z Anglii Bernarda Griffina, który objeżdżał nasz kraj. Prymas odprawił uroczyste nieszpory w kościele na pl. Piastowskim. Następnego dnia rano odprawił mszę przed kościołem, a następnie przyjął akt hołdu i przysięgę wierności Kościołowi złożone przez przedstawicieli organizacji młodzieżowych w Bydgoszczy.
Spacer bydgoskimi schodami. Podróż w czasie na starych zdjęciach
1967: w Stoczni im. Lenina w Gdańsku została podniesiona bandera na zbudowanym tam statku „Ziemia Bydgoska”. W uroczystości uczestniczyli bydgoscy notable.
1970: w amfiteatrze Zawiszy wystąpił popularny zespół młodzieżowy „Skaldowie”. Towarzyszyły mu „Alibabki”.
1975: w amfiteatrze Zawiszy wystąpił popularny Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”.
1975: w Myślęcinku obok Ogrodu Fauny Polskiej odbył się pierwszy seans w nowo zbudowanym Auto-kinie, w którym można było oglądać po dwa przedpremierowe filmy, nie wysiadając z samochodu. Początek seansów miał miejsce o godz. 20.30. Na miejscu czynny był obnośny bufet.
1992: do Bydgoszczy na zjazd sprawozdawczy wojewódzkiej organizacji Unii Demokratycznej przyjechał były premier Tadeusz Mazowiecki.
2010: po zakończeniu prac archeologicznych na Starym Rynku, podczas których odkopano m.in. fundamenty starego ratusza, nastąpiło udostępnienie tego terenu na tydzień do zwiedzania przez bydgoszczan.
