Przeobrażenia Starego Rynku
Tym razem w programie wycieczki jest Stary Rynek – serce Bydgoszczy. Niestety, okaleczone w latach wojny i okupacji. Dyskusja o tym, co zrobić i jak zrobić, trwa. Spotkamy się zatem z mgr. inż. arch. Maciejem Gajownikiem z bydgoskiej pracowni GM Architekci, który opowie jakie, zmiany miasta są proponowane, by ożywić Stary Rynek: jednorodna płyta, przesunięcie pomnika, fontanna i inne. Można będzie zgłosić swoje uwagi.
Wyspa św. Barbary i jej legendy
Zatrzymamy się też na bulwarze Przy Katedrze, skąd najlepiej widać Wyspę św. Barbary, patronki szyprów i flisaków. Usłyszymy legendy poświęcone temu miejscu. Przypomnimy przedwojenne starania bydgoszczan, ażeby na wyspie stanęła figura św. Barbary. Ba, były nawet ciekawe projekty, wykonane przez najlepszych bydgoskich rzeźbiarzy.
Nieznany schron prezydenta
Nasza wycieczka podąży też na Szwederowo, a konkretnie na ul. Nowodworską, gdzie na trenie Zespołu Szkół Katolickich mieści się dawny schron, który miał służyć prezydentowi miasta w czasach zagrożenia ciężkim kryzysem lub wojną. Będzie okazja do zwiedzenia tego obiektu pod kierunkiem historyka Doroty Staneckiej. Spodziewana jest też projekcja krótkiego filmu o żołnierzach niezłomnych.
Skarby Wzgórza Dąbrowskiego w oku georadaru
Na Szwederowie powrócimy do tematu tuneli i pomieszczeń wydrążonych we Wzgórzu Dąbrowskiego. Ostatnie badania georadarem wskazują na nowe ślady. Czy także na ukryte skarby lub militaria ostatniej wojny? Odpowiedzi na te pytania są coraz bliższe.
Wycieczka odbędzie się w najbliższą sobotę 6 sierpnia 2016 roku. Ponieważ liczba miejsc jest ograniczona obowiązują osobiste zapisy w siedzibie TMMB przy ul. Jezuickiej 4, telefoniczne 52- 322-51-96 lub e-mailem: [email protected] Zapisy podczas których podajemy miejsce i godzinę zbiórki, przyjmowane będą od dziś do piątku włącznie w godzinach 9.00-15.00.
