W najbliższą sobotę, 5 sierpnia 2017 roku, uczestnicy wycieczki zorganizowanej przez Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy, a dotowanej przez urząd miasta, poszukają atrakcyjnych miejsc w centrum Bydgoszczy.
>> Najświeższe informacje z regionu, zdjęcia, wideo tylko na www.pomorska.pl <<
Ulica Gdańska - ta od pięknych kamienic
Bogna Derkowska-Kostkowska historyk sztuki, kierownik Pracowni Dziedzictwa Kulturowego Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy zaprasza na spacer po najdłuższej ulicy Śródmieścia, która przez dziesięciolecia stanowiła wyjątkowe miejsce dla bydgoszczan. Tu wznoszono domy własne i czynszowe kamienice, tu dokonywano zakupów i spotykano się w lokalach przy filiżance kawy. Wyjątkowego charakteru ulicy nadaje architektura kamienic wystawianych według projektów twórców lokalnych i berlińskich, by wspomnieć choćby takie nazwiska, jak: Paul Zelmer, Fritz Weidner, Józef Święcicki i inni. Będzie też okazja do wejścia na stylowe podwórka i klatki schodowe.
Kościół z organami Sauera
Krzysztof Bartowski, historyk, konserwator zabytków zaprasza do kościoła pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła przy pl. Wolności zaprojektowanego przez berlińskiego architekta Friedricha Adlera z organami Wilhelma Sauera. W ołtarzu głównym znajduje się słynny obraz bydgoszczanina Maksymiliana Antoniego Piotrowskiego przedstawiający „Niepokalane Poczęcie NMP”. Podczas zwiedzania wiele ciekawych szczegółów o wyposażeniu, architekturze i krypcie.
"Pomorzanin", ach co to było za kino!
Potem udamy się do byłego kina „Pomorzanin”, które - jak wiadomo - zamierza reanimować z pożytkiem dla kultury bydgoskiej firma Moderator Inwestycje sp. z o.o., a której prezesuje Adam Gudell. O nadzwyczaj ciekawych dziejach bydgoskich kin, w tym zwłaszcza roli jaką odgrywało kino „Pomorzanin”, opowie prof. Mariusz Guzek z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.
Londynek na wojskowo
Na koniec Arkadiusz Kaliński znawca problematyki dziejów oręża, zaprosi nas na spacer na bydgoski Londynek. Dowiemy się, co przez stulecia mieściło się w charakterystycznej zabudowie tego osiedla. Mowa tu o dawnych koszarach pruskich, w których potem stacjonował 61 pułk piechoty wielkopolskiej.
Zapisy
Wycieczka odbędzie się w najbliższą sobotę. Z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc obowiązują zapisy: osobiste - w siedzibie TMMB przy ul. Jezuickiej 4, telefoniczne - 52-322-51-96, lub e-mailem - [email protected].
Zapisy, podczas których podane zostanie miejsce i godzina zbiórki przyjmowane są do piątku włącznie w godzinach 9.00-15.00.
Info z Polski - 27.07.2017
