Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

To oni dostaną medale Kazimierza Wielkiego

Sławomir Bobbe
Kazimierz Karabasz, filmowiec i dokumentalista, jest jedną z osób, która otrzyma medal w tym roku
Kazimierz Karabasz, filmowiec i dokumentalista, jest jedną z osób, która otrzyma medal w tym roku Tymon Markowski
Znamy tegoroczne nominacje do medali Kazimierza Wielkiego. Na najbliższej sesji Rady Miasta Bydgoszczy radni przegłosują ich nadanie najbardziej zasłużonym dla miasta osobom.

W tym roku medal w kategorii indywidualnej otrzymają dr Alicja Paczoska-Hauke, Kazimierz Karabasz, profesor Zbigniew Kikiewicz, profesor Józef Kubik, Stanisław Wroński oraz Alfred Załużny. Przyznano również medale zbiorowe. Trafią one do Komunalnego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Bydgoszczy, hotelu „Pod Orłem”, Bydgoskiego Klubu Turystyki Rowerowej „Turkole” i Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO (JFTC).
[break]

Dlaczego, mimo głosowania, pewne jest, że medale zostaną przyznane? Bo zgłaszanie kandydatur poprzedzone jest dyskusjami, które mają wykluczyć ewentualne zgrzyty w czasie debaty na sesji miejskiej rady.

Z inicjatywą nadania medalu wychodzi albo prezydent miasta albo przewodniczący Rady Miasta Bydgoszczy. Przy czym nadanie komuś tytułu Honorowego Obywatela Bydgoszczy oznacza jednocześnie przyznanie mu medalu Kazimierza Wielkiego.
Kim są nominowani? Dr Alicja Paczoska-Hauke jest pedagogiem i pracownikiem IPN, specjalizuje się w historii podziemia antykomunistycznego i żołnierzy wyklętych.
Kazimierz Karabasz jest filmowcem i dokumentalistą, twórcą polskiej szkoły dokumentu. Jego autograf znalazł się już w bydgoskiej alei autografów. Profesor Zbigniew Kikiewicz jest kawalerem Orderu Virtuti Militari. Od 1973 roku związany był z Wydziałem Mechanicznym Akademii Techniczno-Rolniczej w Bydgoszczy, którego był dziekanem przez dwie kadencje.

Profesor Józef Kubik jest byłym rektorem Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego, z bydgoską uczelnią związany jest od 1974 roku.

Stanisław Wroński przez wiele lat związany był z Miejską Pracownią Urbanistyczną, odpowiada za sukcesy Bydgoszczy w sferze rewitalizacji dróg wodnych, kreował też rozwiązania dla Bydgoskiego Węzła Wodnego. To dzięki jego pracy Bydgoszcz zyskała wiele międzynarodowych nagród, w tym Eurocities Awards 2011.
Alfred Załużny do 2013 roku (kiedy zakończył karierę zawodową) był prezesem Wojskowych Zakładów Lotniczych nr 2, z którymi związany jest od 1996 roku. To dzięki niemu WZL przeszły z sukcesem trudny okres transformacji, stając się cenionym partnerem biznesowym i wielokrotnie nagradzanym pracodawcą.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera