https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

To naprawdę niebezpieczna dla zdrowia robota, a policja oszczędza nawet na rękawiczkach

Jarosław Jakubowski
Tymon Markowski
Muszą dotykać rozkładających się zwłok, nosicieli HIV i chorych na choroby zakaźne. Policja ponoć oszczędza na środkach higieny.

Jak sprawdziliśmy, w Bydgoszczy zdarza się, że policjanci kupują sobie sami środki ochrony, które zapewniają im większe bezpieczeństwo niż te, którymi dysponują komisariaty.
[break]

Oficjalnie nikt nie narzeka

- Kupiłem sobie lepsze, kevlarowe rękawice ochronne, które trudno przeciąć nożem i przekłuć. W służbie patrolowej spotykam się z różnymi osobami, bezdomnymi, nietrzeźwymi czy pod wpływem narkotyków. Nie chcę ryzykować jakiegoś przypadkowego zakażenia - powiedział nam bydgoski funkcjonariusz z niewielkim jeszcze stażem.

Zapytaliśmy w Niezależnym Samorządnym Związku Zawodowym Policjantów Województwa Kujawsko-Pomorskiego o to, jak wygląda przestrzeganie zasad higieny w policji w Bydgoszczy i regionie.

- Trudno mi oceniać stan przestrzegania BHP we wszystkich jednostkach kujawsko-pomorskiego garnizonu, jednak żadnych skarg, jak dotąd, nie otrzymaliśmy. A to, że jakiś policjant chce mieć lepszy sprzęt niż ten, którym dysponuje firma, jest normalne i ma do tego prawo - komentuje Jarosław Hermański, przewodniczący Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Kierownictwo kujawsko-pomorskiej policji zapewnia, że środków higieny i ochrony osobistej jest tyle, na ile zgłoszono zapotrzebowania.

- Komendanci na bieżąco oceniają stan zaopatrzenia w te artykuły i zamawiają je. Nie mieliśmy sygnałów o brakach - mówi nadkom. Monika Chlebicz, rzecznik prasowy komendanta wojewódzkiego policji w Bydgoszczy.

Doposażanie się za swoje

Problem tylko w tym, że policjanci z własnej kieszeni płacą za sprzęt dobrej jakości, którego brakuje na wyposażeniu.

- Za rękawice kevlarowe zapłaciłem 140 złotych. A to nie wszystko. Musiałem kupić nowe obuwie, bo to, które mi przydzielono, było niewygodne, a trudno pełnić służbę, kiedy człowiek ma obtartą nogę. Kolejnym moim wydatkiem była latarka, mimo że jest to podobno sprzęt podstawowego wyposażenia - skarży się bydgoski funkcjonariusz.

Afera związana z brudem w policji wybuchła niedawno w Szczecinie. Tamtejsi policjanci poskarżyli się inspektorowi sanitarnemu MSW na fatalny stan higieny w komisariatach. Brakowało tam mydła, płynów do dezynfekcji, jednorazowych rękawiczek i maseczek.

- Dochodzi do kuriozalnych sytuacji, gdy policjanci przesłuchiwanym muszą pożyczać papier i mydło - opowiadał jeden z policjantów radiu RMF FM. - Rękawiczki najczęściej załatwiamy sobie sami. Jak jedziemy wspólnie z pogotowiem, to prosimy ratowników, by je nam dali - stwierdził funkcjonariusz.

Wypaczenia są, winnych brak

W wyniku skargi policjantów skontrolowano komendę miejską w Szczecinie i pięć tutejszych komisariatów. Wyniki są druzgoczące. W komisariatach nie tylko brakowało środków higienicznych i ochrony osobistej, masek ochronnych, fartuchów, zestawów anty-HIV, ale także nikt nie przeszkolił funkcjonariuszy, jak prawidłowo ich używać. Kontrolerzy uznali, że zaniedbania są znaczące, ale nikt nie poniósł za nie odpowiedzialności - ani komendant miejski, ani wojewódzki.

Komentarze 4

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

w
wybe
Z szacunku dla człowieka jest zwyczaj przykrywania zwłok. Pani/u życzę pośmiertnej fotki np. po wypadku drogowym !
e
eli
CZEMU SIE ZDJECIA CZEPIACIE CO WAM ONO PRZESZKADZA
w
wybe
Gdzie jest mój komentarz z godzin przedpołudniowych?
Dlaczego jeszcze nie usunęliście tego zdjęcia ?
k
korek
zdjecie, to juz sobie mogliscie darowac... z roznych wzgledow i nie dlatego, ze jestem jakis przewrazliwiony na swoim punkcie
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski