W naszym województwie do wczoraj ewakuowano prewencyjnie 585 osób. Do tej pory doliczono się 452 gospodarstw pod wodą.
<!** Image 2 align=right alt="Image 150449" sub="W Solcu Kujawskim woda podtopiła posesje znajdujące się blisko Wisły Fot. Radosław Sałaciński">W Toruniu najbardziej ucierpieli mieszkańcy Kaszczorka, działek przy ul. Przybyszewskiego i na Rudaku. Wielu z nich musiano ewakuować. W całym mieście wielka woda mogła bezpośrednio dotknąć około 160 osób. Wisła przedostała się też przez wały w Fordonie w Bydgoszczy.
- Zalane są na razie tylko piwnice, ulica Brzegowa i Zofińska. Sytuacja jest groźna, ale, na szczęście, woda się nie podnosi - mówi Marek Tom, kierownik Regionalnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Fordonie.
Z rezerwy celowej państwa przekazano wczoraj kolejne 35 milionów złotych doraźnej pomocy dla województw dotkniętych powodzią. Teraz samorządy zajmą się ich dalszym rozdysponowaniem.
Z 35-milionowej puli ponad 28 milionów złotych trafi do poszkodowanych w formie zasiłków w wysokości do 6 tysięcy złotych. Nasze województwo otrzyma z tego prawie 3 miliony. Około 7 milionów złotych z uruchomionej właśnie puli jest przeznaczone dla gmin na wydatki związane z akcjami przeciwpowodziowymi. Na nasze województwo przypadnie również około 3 milionów. Dzięki tym środkom gminy mogą sfinansować między innymi zakup paliwa do pomp i pojazdów, środków dezynfekcyjnych czy wynajem autobusów do przewozu ewakuowanych osób.
W kraju już wypłacają
Jak informuje rzecznik MSWiA, Małgorzata Woźniak gminne lub miejskie ośrodki pomocy społecznej w innych częściach kraju już wypłacają pieniądze poszkodowanym przez żywioł. Dzięki bezzwrotnej pomocy socjalnej powodzianie mogą zaspokoić swoje najpilniejsze potrzeby - kupić żywność, leki, opał, odzież czy niezbędne przedmioty użytku domowego.
<!** reklama>Stan powodziowy w naszym regionie ogłoszono 20 maja, stąd trudno jeszcze mówić o wypłacaniu jakichkolwiek pieniędzy. We Włocławku wylała lewa strona Wisły zalewając ulicę Grodzką. To głównie tereny domków jednorodzinnych. - Skala zniszczeń nie jest tak duża, jak na południu Polski - mówi Łucja Pawlaczyk, zastępca dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie we Włocławku. - Ucierpiało około 150 rodzin. Do tej pory zebraliśmy ponad 20 kompletów dokumentów. Robimy w tej chwili szeroki wywiad środowiskowy, dopiero zbieramy dokumentację. Zjechała do nas straż pożarna z całej Polski. Pomaga nam Caritas. Mieszkańcy zalanych rejonów na bieżąco otrzymują żywność i odzież. Tylko jedna rodzina wymagała ewakuacji. Zapewniliśmy im mieszkanie zastępcze.
W Raciążku pod Ciechocinkiem wciąż stoi woda - mówi Andrzej Lesiak, kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej. - To miejscowość położona tylko i aż 2 kilometry od Wisły. Woda w niektórych miejscach sięga 1,5-2 metrów zabudowań. Niezwłocznie ewakuowano rodziny z zalewanych terenów. Ogółem ucierpiało 17 gospodarstw. Podmakających wałów wciąż pilnują straż pożarna i policja. Policjanci pilnują również porzuconych gospodarstw przez szabrownikami. Jeden dom uległ całkowitemu zniszczeniu, grozi zawaleniem. Sytuacja wciąż jest napięta, a co tu dopiero mówić o odszkodowaniach... Na razie zgłosiły się dwie rodziny.
Pomoc dla rolników
Inaczej sytuacja wygląda w regionie, gdzie nie ucierpiały budynki mieszkalne, ale zniszczeniu uległy pola uprawne. Taka sytuacja miała miejsce w gminie Dobrcz. Niektórzy rolnicy stracili wszystko. - Do tej pory otrzymaliśmy dopiero kilka telefonów z prośbą o wycenienie zniszczeń - mówi Joanna Rachfalska z Referatu Rolnictwa, Ochrony Środowiska, Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa Urzędu Gminy. - Wciąż jest za wcześnie na rozmowę o konkretnych kwotach, ponieważ woda zalega jeszcze na większości terenów. Najpierw musi zebrać się komisja. O zasiłek jednak może starać się tylko rolnik, który w wyniku powodzi stracił ponad 30 procent upraw. Przy poprzednich kataklizmach staraliśmy się wypracować jednak pewne ustępstwa. Poszkodowani w wyniku powodzi mieli prawo ubiegać się o zaciągnięcie kredytu na preferencyjnych warunkach, starać się o ulgi w KRUS oraz przedłużenie spłaty czynszu dzierżawczego. Przygotowywany jest aktualnie przez ministerstwo projekt rozporządzenia o pomocy socjalnej dla rolników, przewidujący wypłatę zasiłku w wysokości 2 tysięcy złotych dla zniszczonych upraw do 5 ha oraz 4 tysięcy złotych powyżej tej wielkości - tłumaczy Joanna Rachfalska.
Ponad 500 wniosków
- W całym województwie zbudowaliśmy 200 kilometrów wałów, większość z nich już mocno nasiąkła, 50 kilometrów jest w bardzo złym stanie - mówi Piotr Kurek, rzecznik wojewody kujawsko-pomorskiego, który dodaje, że do tej pory do urzędu wpłynęło ponad 500 wniosków z prośbą o udzielenie pomocy finansowej.
Warto wiedzieć
- Na stronie Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy www.bydgoszcz.uw.gov.pl w zakładce „Zagrożenie Powodziowe” zamieszczono wzór wniosku o pomoc dla osoby poszkodowanej w wyniku katastrofy naturalnej.