Trybunał Konstytucyjny ogłosił dziś orzeczenie ws. pytania Sądu Najwyższego, dotyczącego wniosków o wyłączanie z rozpraw cywilnych sędziów, z uwagi na podnoszoną wadliwość powołania sędziego przez prezydenta (np. z powodu wyłonienia kandydatury tego sędziego przez Krajową Radę Sądownictwa w aktualnym składzie).
W sprawie orzekał pięcioosobowy skład, któremu przewodniczył sędzia Michał Warciński, sprawozdawcą była prezes TK Julia Przyłębska, a w składzie byli też sędziowie: Stanisław Piotrowicz, Bartłomiej Sochański i Rafał Wojciechowski.
TK uznał, że „rozpoznawanie wniosków o wyłączenie sędziego z uwagi na wyłonienie go przez obecną Krajową Radę Sądownictwa jest niezgodne z konstytucją”.
SN kieruje pytanie do TK
W marcu ub.r. trzyosobowy skład Izby Cywilnej Sądu Najwyższego skierował pytanie do TK. Mianowice pytał o zgodność z konstytucją art. 49 Kodeksu postępowania cywilnego w zakresie, w „jakim sąd rozpoznaje wniosek o wyłączenie sędziego z powodu podniesienia okoliczności wadliwości powołania sędziego przez Prezydenta RP na wniosek KRS".
Pytanie dotyczyło przepisu Kodeksu postępowania cywilnego, zgodnie z którym „sąd wyłącza sędziego na jego żądanie lub na wniosek strony, jeżeli istnieje okoliczność tego rodzaju, że mogłaby wywołać uzasadnioną wątpliwość co do bezstronności sędziego w danej sprawie".
We wtorek TK orzekł, że powyższy przepis jest sprzeczny z ustawą zasadniczą w zakresie, w jakim „dopuszcza rozpoznanie wniosku o wyłączenie sędziego z powodu podniesienia okoliczności wadliwości powołania sędziego przez Prezydenta RP na wniosek KRS".
