Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tereny dawnej jednostki wojskowej na Osowej Górze odsłaniają swoje tajemnice

Wojciech Mąka
Wojciech Mąka
Łukasz Skoczek prezentuje bombę SD2. Obok dwie polskie bomby ćwiczebne wz. 27. Widoczny także odnaleziony dwa dni temu zasobnik na bomby SD2. Znaleziska pojawiają się na wystawach czasowych.
Łukasz Skoczek prezentuje bombę SD2. Obok dwie polskie bomby ćwiczebne wz. 27. Widoczny także odnaleziony dwa dni temu zasobnik na bomby SD2. Znaleziska pojawiają się na wystawach czasowych. Tomasz Czachorowski
W lasach saperzy znajdują ciekawostki, które zostaną eksponatami w Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy.

Tajemnica lasów przy ul. Grunwaldzkiej w Bydgoszczy zaczyna się jeszcze przed I wojną światową. Niemcy zorganizowali tu magazyny amunicyjne. W międzywojniu teren przejęła polska armia, po wybuchu II wojny światowej jednostka znów była niemiecka. Popularnie nazywane „Muną” zakłady Luftmunitionanstalt 1/11 Bromberg zajmowały się składaniem i magazynowaniem amunicji m.in. na potrzeby Luftwaffe. Po wojnie jednostka była znów polska. Zlikwidowano ją z końcem 2012 roku.
[break]

Śmierć na skrzydełkach

Trwa właśnie już druga akcja oczyszczania lasów po jednostce z niebezpiecznych znalezisk. Saperzy pracują na terenie o powierzchni ponad 100 hektarów. I znajdują niemałe ciekawostki militarne...

Kilka ostatnich tygodni przyniosło niezwykłe odkrycia. Najniezwyklejsze to niemieckie bomby kasetowe „Sprengbombe Dickwandig 2 kg” oraz zasobnika do jednoczesnego przenoszenia 24 egzemplarzy.

Ta unikatowa konstrukcja była niezwykle niebezpieczna. - Po zrzuceniu jej z samolotu skrzydełka, w których był schowany korpus bomby, otwierały się i zaczynały obracać, uzbrajając w locie zapalnik - tłumaczy Łukasz Skoczek, opiekun Działu Uzbrojenia MWL. W zależności od jego rodzaju, bomba mogła wybuchnąć np. po uderzeniu w ziemię albo z opóźnieniem nawet 30 minut. Bomby wykorzystywano m.in. podczas nalotów na Anglię.

Pierwsze nasze bomby

Są też polskie znaleziska, niekoniecznie wybuchowe. Saperzy odnaleźli i oddali do Muzeum Wojsk Lądowych pięć polskich tabliczek ewidencyjnych, które w międzywojniu wisiały na budynkach jednostki. Noszą oznaczenie „OK VIII”, czyli Okręgu Korpusu VIII, którego dowództwo mieściło się w Toruniu.

Jak mówi Łukasz Skoczek, niemałą sensacją było wykopanie trzynastu polskich bomb lotniczych wz. 27. To były pierwsze produkowane w Polsce bomby. Wzorowano je na niemieckich z okresu I wojny światowej, ważących 12,5 kg. Znalezione na Osowej Górze egzemplarze to bomby ćwiczebne - zamiast materiału wybuchowego są wypełnione... smołą.
Co jeszcze kryje ziemia na Osowej Górze - pokażą najbliższe tygodnie. Podczas pierwszej akcji oczyszczania dawnej jednostki znaleziono ponad 30 tys. niewybuchów...

Oczyszczanie lasu na Osowej Górze jest finansowane z unijnych pieniędzy w ramach projektu rekultywacji terenów powojskowych i popoligonowych. Koszt akcji to ponad 300 tys zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!