Jeśli miasto wraz z gminami „zbierze” minimum 500 tysięcy mieszkańców, może ustanowić metropolię - stanowi projekt MSWiA.
Rząd zmienił o 180 stopni pogląd na tworzenie metropolii. W Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji powstał projekt, który zakłada, że to samorządy, które łącznie będą miały ponad 500 tysięcy mieszkańców, będą mogły stworzyć metropolię. Przy czym rząd daje im wolną rękę do wzajemnych porozumień. Nic nie będzie narzucane, a wszystko możliwe - żadne miasto czy gmina nie będzie mogła zostać „odgórnie” do niej włączone.
<!** reklama>Wczoraj późnym popołudniem z wicepremierem Grzegorzem Schetyną spotkał się poseł PO Paweł Olszewski. Potwierdza, że nastąpiła zmiana koncepcji. - Rozwiązania idą w tym kierunku. Platforma Obywatelska od początku prac nad ustawą o metropoliach zachęcała samorządy do współpracy. To one powinny się porozumieć i wykazywać inicjatywę - uważa poseł. - Nowy projekt nie przynosi też zagrożenia dla finansowania metropolii. Owszem, nie będą czerpały dochodów z podatków, jak planowano. Ale za to na lata 2009-2013 rząd zapewni im dodatkowe środki z funduszy Unii Europejskiej.
Dlaczego jednak zmiana projektu jest tak radykalna? Przypomnijmy, jeszcze niedawno mówiono o tym, że liczba mieszkańców obszaru, który ma tworzyć metropolię, miała wynosić około 2 milionów. Tak ostre kryteria spełniłyby tylko Warszawa i śląskie miasta. Nasze województwo w całości liczy niewiele ponad 2 miliony ludzi. Tak więc nawet porozumienie Bydgoszczy z Toruniem nie musiałoby gwarantować, że metropolia w regionie powstanie. - Jest to również pewnego rodzaju ukłon w stronę naszego koalicjanta - nie kryje poseł Olszewski.
PSL bowiem od początku nie kryło, że koncepcja 12 metropolii mu się nie podoba. Ludowcy chcieli zapewnień, że gminy, które, nie wezmą udziału w ich tworzeniu nie zostaną bez wsparcia rządu. Obawiali się, że powstanie Polska „dwóch prędkości”, z dynamicznie rozwijającymi się dużymi miastami i biedniejszą prowincją. Postulowali też, że metropolii ma być minimum 16. - Co chwilę koncepcję się zmieniają, dlatego jestem ostrożny w ocenach tego czy innego projektu – mówi poseł PSL, Eugeniusz Kłopotek. - Uważam jednak, że pomysł MSWiA jest zgodny z naszymi oczekiwaniami.