Szesnastu zaginionych i aż 349 przestępców poszukiwanych przez KWP Bydgoszcz znalazło się w nowych policyjnych serwisach internetowych.
<!** Image 2 align=right alt="Image 134495" sub="Pierwsza ósemka poszukiwanych przez KWP Bydgoszcz na stronie www.poszukiwani.policja.pl Fot. Internet">Torunianin Roman Lipiński, lat 51, w przeddzień ubiegłorocznej Wigilii wypłynął z kolegą łodzią motorową na Wisłę. Chcieli połowić ryby. Od tego dnia nikt już nie widział ich żywych. Znalazła się łódź. Także ciało kolegi Wisła już oddała. Pan Roman jest ciągle jedną z ponad 200 osób na nowym serwisie zaginieni.policja.pl. Komenda Wojewódzka w Bydgoszczy poszukuje 16 z nich. Policja sprawdza wszystkie informacje, mogące pomóc w odnalezieniu mieszkańca Torunia. - W ubiegłym tygodniu z Wisły zostało wyłowione ciało mężczyzny o wyglądzie zbliżonym do poszukiwanego, ale biegły stwierdził, że to nie on. Jego zwłoki musiałyby znajdować się w bardziej zaawansowanym rozkładzie niż te znalezione - mówi podinsp. Wioletta Dąbrowska, rzecznik prasowa KMP w Toruniu.
Nieznany jest też los Aleksandry Poznańskiej (z d. Walczak), toruńskiej dziennikarki, która w marcu 2004 roku nie wróciła do domu z wczasów w Szczyrku. Ślad urwał się w momencie, gdy kobieta zadzwoniła do syna, że dojeżdża do Grudziądza...
Z kolei serwis poszukiwani.policja.pl może być wykorzystane przez potencjalnych pracodawców. Wystarczy wpisać imię i nazwisko kandydata na posadę, żeby sprawdzić, czy jest ścigany za popełnienie przestępstwa. Ale przede wszystkim serwis ma ułatwić przekazywanie policji informacji o ukrywających się przestępcach. W serwisie jest blisko 350 sylwetek osób poszukiwanych przez jednostki kujawsko-pomorskiej policji. Najwięcej tu złodziei, włamywaczy, alimenciarzy, oszustów. Brakuje najpoważniejszych przestępców. Ale jak wyjaśnia rzecznik prasowa komendanta wojewódzkiego kom. Monika Chlebicz, to policjanci prowadzący sprawy decydują, czy umieścić delikwenta na stronie internetowej.
<!** reklama>- W serwisie zamieszczane są dane tylko tych osób, co do których jest zgoda na publikację wydana przez sąd, prokuraturę lub rodzinę. Każdy policjant wprowadzający informację o osobie poszukiwanej lub zaginionej sprawdza, czy jest taka zgoda. Jeśli tak, zaznacza odpowiednie okienko, dzięki czemu system automatycznie generuje listę osób, które są w zainteresowaniu policji - mówi kom. Monika Chlebicz.
Ściganiem najgroźniejszych przestępców zajmuje się Zespół Poszukiwań Celowych Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy. Tworzą go najlepsi policjanci w tym fachu. To oni po siedmiu latach poszukiwań doprowadzili do ekstradycji z Islandii Roberta P. ps. Plankton, który w 2001 roku w Pieczyskach zasztyletował mężczyznę. Z Londynu sprowadzony został Szymon M. ps. Mrówa, podejrzany o zabójstwo mieszkańca ul. Garbary w Bydgoszczy.
Jak dotąd, policjanci z Bydgoszczy nie mają potwierdzenia, czy informacje zamieszczone w Internecie pomogły zatrzymać jakiegoś bandytę. Obydwa serwisy działają dopiero od 1 października, więc na efekty trzeba jeszcze poczekać.
Bydgoska policja ściga
- Sławomir Pawlik, lat 42 - w 1992 roku w Poznaniu zamordował kobietę
- Marcin Selonke, lat 26, poszukiwany za rozbój
- Bogdan Polak, lat 38, kierował pojazdem pod wpływem alkoholu