Kombajn dowieziono na ciężarowej lawecie i zwodowano w basenie przystani „Powiat Nakielski” w Nakle nad Notecią.
- Kombajn jest niezbędny ze względu na bardzo intensywny wzrost roślinności wodnej w okresie wegetacyjnym, która ogranicza swobodny przepływ wody. W ten sposób ograniczymy zjawisko piętrzenia wody i wylewów na tereny położone przy Noteci i kanale -wyjaśnia nam Edyta Rynkiewicz, rzecznik prasowy Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej „Wody Polskie” w Bydgoszczy, kierownik Zespołu Komunikacji i Edukacji Wodnej.
W takiej sytuacji niezbędne są działania poprawiające kondycję kanałów i rzek. Usuwanie roślinności wodnej wymaga prac z zastosowaniem zaawansowanych technicznie rozwiązań, zwiększających efektywność działań, z jednoczesnym zachowaniem dbałości o środowisko naturalne. Zastosowanie kombajnu, czyli kombinacji urządzeń tnących, taśmociągu oraz ładowni, umożliwia jednoczesne koszenie i zbieranie roślinności wodnej.
To też może Cię zainteresować
Na ratunek rybom i innym organizmom...
Jak dodaje Edyta Rynkiewicz - usuwanie zawartej w roślinach materii organicznej (makrofitów) poza ekosystem wodny jest niezwykle istotne, bowiem pozostawienie jej w toni wodnej, szczególnie podczas letnich upałów, jest bardzo niekorzystne.
Poza piętrzeniem wody następuje proces wzmożonego rozkładu materii organicznej, a to prowadzi do zmniejszenia ilości tlenu w wodzie. To zaś ogranicza występowanie organizmów zasiedlających ekosystemy wodne, przede wszystkim zwierzęcych, w tym ichtiofauny (ryb i innych organizmów).
